Після перших масштабних обстрілів навесні 2022 року стало зрозуміло, що країну доведеться відбудовувати. Ракети летіли в школи, дитячі садочки та багатоквартирні будинки. У відповідь на цей виклик у квітні 2022-го в Україні виник волонтерський рух «Добробат». У перший рік понад 40 тисяч добровольців з усіх регіонів України зголосилися стати частиною команди. Зараз «Добробат» працює у шести областях України, за фінансової підтримки партнерів відбудовує та відновлює житло та інфраструктуру, знищену російськими окупантами. Запорізький осередок добровольчого будівельного батальйону постав у жовтні 2022 року, його очолив Андрій Разін.
Розбір завалів та ремонти
Уперше запорізький «Добробат» виїхав на відбудову 25 жовтня 2022 року. Волонтери допомагали розбирати завали у Хортицькій національній академії на острові. У будівлю прилетіла ракета С-300. Андрій Разін згадує, що тоді команда налічувала з десяток людей. Охочі долучалися і за кілька місяців чисельність батальйону значно зросла. Сьогодні тільки у запорізькому осередку є близько 370 волонтерів, а його кістяк – 35 осіб.
Усі об’єкти, на яких працюють добровольці, проходять попередню перевірку на розмінування. Головне завдання добробатівців — розчистити об’єкти, зробити помешкання придатним для життя, щоб у перспективі люди могли повноцінно відбудувати житло. Цей метод має назву «fast recovery», тобто «швидке відновлення» у перекладі з англійської. Волонтери розбирають завали зруйнованих будинків, проводять демонтаж, ладнають покрівлі, монтують вікна та двері.
«Швидке відновлення складається зі швидкого ремонту вікон, опорних конструкцій, які утримують крівлю, та самої покрівлі. – розповідає Андрій. – Це перша допомога людям та їхньому помешканню. Ми робимо ремонт дверей, парканів, будуємо стіни. Це дає можливість людям у більш-менш комфортних умовах провести перший час у своїх домівках, до проведення капітального або тимчасового ремонту».
Час виконання
Кожен новий обʼєкт має свої особливості. Те, скільки часу працюють волонтери на одному місці, залежить від того, як наскільки пошкоджений будинок, чи є будматеріали і доступ до приміщень, які потребують ремонту. Зазвичай комунальні підприємства підвозять матеріали, а команда волонтерів визначається на місці, хто чим буде займатися. Добробат старається закрити один об’єкт за один день. Волонтери виїжджають на «приліт» і там формується кілька бригад, які працюють цілий день.
На великі обʼєкти добробатівці їздять по п’ять-десять разів. Наприклад, із Хортицькою національною академією волонтери співпрацюють майже два роки. Спочатку допомогли розібрати завали, вивезли сміття уламки та скло. Потім провели збір грошей та залучили до відновлення іноземних партнерів. Завдяки цьому в академії зробили ремонт у службових приміщеннях, замінили близько 150 вікон і зараз займаються ремонтом їдальні та харчоблоку.
Куди їздять
Запорізький «Добробат» працює не тільки в місті, але й громадах області. Майже в усіх селищах на лінії фронту, які знаходяться на неокупованій частині регіону, були «прильоти» та руйнування домівок та інфраструктури.
Наразі волонтери відновили уже понад п’ятсот об’єктів на території області. Найбільш масштабні з них – Хортицька національна академія, дитячий садок «Горобчик» та гуртожиток у Шевченківському районі. До ремонту гуртожитка, де проживає більше двохсот тимчасово переміщених осіб та студентів, вдалося залучити іноземних партнерів. На їхні гроші замінили більше 120 вікон.
Будівництво фортифікацій
У 2024 році добробати долучилися до будівництва фортифікаційних споруд у Запорізькій області. За словами керівника осередку, на відрізку, який їм довірили , роботу закінчать в червні.
Перший місяць було складно, але зрештою волонтери адаптувалися і навчилися. Будують фортифікації у взаємодії з місцевою владою та військовими. Лінія оборони проходить за 10-20 кілометрів від лінії бойового зіткнення. Тому над працівниками літають як розвідувальні, так і ударні дрони. Усі, хто працює на цьому напрямку, раніше не мали досвіду будівництва оборонних ліній. Для волонтерів це уперше.
Партнери та команди відбудови
Із технікою та матеріалами батальйону допомагають іноземні та україніські партнери. Хтось – інструментом, інші – грошима або продуктами для волонтерів. Найтісніші зв’язки у «Добробату» з естонською неурядовою організацією Mondo, яка разом із Міністерством іноземних справ Естонії допомагає закуповувати будматеріали.
У команді є люди різного фаху. Ті, хто безпосередньо займається будівельними роботами, задіяні цілий день. Дехто працює, наприклад на заводі, і якщо бачить оголошення про те, що потрібна допомога, то уже після зміни долучається до розбору завалів та відбудови. Допомогти або приєднатися до «Добробату» можна через офіційний сайт або сторінки у соцмережах.
«Є дуже багато можливостей до нас долучитися, наші двері відкриті, – каже Андрій Разін. – Кожен охочий може або написати, або зателефонувати – ми завжди будемо раді».
Сторінки у соцмережах:
- https://www.instagram.com/dobrobat.in.ua/
- https://www.facebook.com/dobrobat.in.ua/
- https://www.dobrobat.in.ua/
Читайте також інші статті в рамках проекту «Сила волонтерства» про волонетріські ініціативи, які формують громадську єдність в Запоріжжі:
- Мистецтво захисту: як волонтери із Запоріжжя сплели півмільйона квадратних метрів маскувальних сіток для ЗСУ
- Надія і солідарність: Історія волонтерства Малхаза Чахвашвілі в Запоріжжі
- «Карітас Запоріжжя»: традиції доброчинної діяльності та соціальна робота
- «Солдатський привал»: родинний затишок для військових у Запоріжжі
- Save a Life International: зберегти життя та гідність
- Вадим Мітков: мистецтво допомагає військовим
- «Запорозькі берегині» – янголи військового шпиталю
- «Міський центр допомоги»: підтримка вимушених переселенців, військових та лікарень у Запоріжжі
- «Шо ти дядя»: волонтерська допомога військовим та переселенцям
- Рудольф Акопян: Розширюємо виробництво дронів у Запоріжжі
- Сімейне волонтерство родини Довгаль
- Простір відновлення “Rozkvitaj.ua”: інтеграція в нормальне життя
- Благодійний фонд «Посмішка ЮА»: допомога людям у біді
- Максим Кравчук: добрі справи заради майбутнього
- HAPPY KIDS: Від допомоги переселенцям до підтримки військових
- Волонтерка Анна Усенко: від автівок до лікування військових
- «ТТХ» на воєнних рейках: спорядження та одяг для військових
- Волонтер Владислав Маховський: евакуація заради життя
Ця публікація здійснена за підтримки Фонду “Партнерство задля стійкості України”, який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю редакції Inform.zp.ua і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.