Ми у соцмережах
INFORM.ZP.UA - це інформаційний портал та веб-сайт новин міста Запоріжжя. Кожен день ми розповідаємо головні та свіжі новини політики, економіки, культури, криміналу, подій, спорту Запоріжжя та України. Фото та відеозвіти за сьогодні. Онлайн - актуальні та останні новини Запоріжжя та Запорізької області на день. Інформація та особи Запоріжжя. INFORM.ZP.UA публікує статті запорізьких журналістів, розслідування та чесну аналітику. Ми дуже цінуємо наших читачів і відбираємо та розміщуємо для них найважливішу інформацію про події міста Запоріжжя та області.
----:--
Ми у соцмережах
Головна » Політика » Більше 100 днів на посаді: що зробила нова в.о. міського голови Запоріжжя Регіна Харченко

Більше 100 днів на посаді: що зробила нова в.о. міського голови Запоріжжя Регіна Харченко

Більше 100 днів на посаді: що зробила нова в.о. міського голови Запоріжжя Регіна Харченко

Регіна Харченко, виконуюча обов’язки міського голови Запоріжжя, під час спілкування із журналістами, 19 червня 2024 / Регина Харченко, исполняющая обязанности городского головы Запорожья, во время общения с журналистами, 19 июня 2024

Нова виконуюча обов’язків міського голови Запоріжжя Регіна Харченко стрімко посіла крісло у міськраді. Це сталося 24 квітня, коли на сесії депутати за один день звільнили колишнього очільника міста Анатолія Куртєва, й поставили на його місце Харченко.

Відтоді прошло вже більше ніж 100 днів. Inform.zp.ua перевірив, чи виконала свої обіцянки нова в.о. міського голови, які вона давала в перший день на посаді.

Що відомо про Регіну Харченко?

Регіна Харченко народилася 21 вересня 1990 року в с. Октябрське Первомайського району АР Крим. У 2013 вона закінчила Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого за спеціальністю «Правознавство». Згодом навчалася в Національному університеті «Львівська політехніка» за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування», який закінчила у 2022 році.

Регіна Харченко коментує будівництво підземних шкіл в Запоріжжі
Секретарка Запорізької міської ради Регіна Харченко

З 2016-го по 2021 рік Харченко працювала помічником-консультантом депутата Запорізької обласної ради. А з 2020 року стала депутаткою Запорізької міської ради. 

На позачерговій сесії Запорізької міськради 24 квітня цього року депутати обрали  Регіну Харченко новою виконуючою обов’язків міського голови.  Варто зазначити, що наразі в Запоріжжі немає голови міської ради, а його обов’язки тимчасово виконує секретар.Чи законне таке рішення, та хто має право керувати прифронтовим містом, журналісти Inform.zp.ua дізнавалися у адвоката Сергія Гайдука. Адже раніше на сесії 38 депутатів проголосували “ЗА” відставку Анатолія Куртєва з посади секретаря міськради.

Секретар Запорізької міської ради Анатолій Куртєв написав листа до президента України Володимира Зеленського про спробу політичного перевороту у Запоріжжі.

Завдання на посаді

В перший день свого головування Харченко окреслила свої задачі на найближчий період:

  • вдосконалення механізмів реагування на наслідки атак з боку рф;
  • кадрові зміни та налаштування на синхронну роботу команди;
  • ефективна стратегія розподілу коштів в контексті пріоритетів для міста та громади.

Ми не будемо згадувати всі події та заходи, на яких з’являлася Харченко (а їх було багацько), а тільки згадаємо рішення, до яких вона безпосередньо причетна.

Підзвітність та прозорість

Так нова очільниця міста окреслила свій перший принцип у роботі. З часом на сайті Запорізької міської ради та в соціальних сторінках почали з’являтися записи нарад та трансляції засідань різних комісій, також у журналістів з’явилася можливість прямого доступу до в.о. міської голови під час брифінгів та щомісячних зустрічей. Все це – ознака імплементація рекомендацій з прозорості влади від Transparency International.

Нарада в Запорізькій міській раді.
Фото: Регіна Харченко/Facebook

Окрім цього, Харченко планує втілити й свої ідеї для відкритості та прозорості влади:

  • оприлюднювати усі протоколи засідань постійних комісій на сайті
  • оприлюднювати усі протоколи засідань виконавчого комітету
  • оприлюднювати надавати раз в квартал поточного року актуальні «Титульні списки на проведення капітального та поточного ремонту, будівництва, реконструкції та благоустрою» для заповнення на порталі data.gov.ua
  • оприлюднювати повні назви проектів рішень у сфері земельних відносин, не пізніше ніж за 24 години до дня проведення сесії (тобто усі земельні ділянки, усіх майбутніх орендарів і т.д)
  • оприлюднювати звіти міського голови (поки вакантна посада), заступників, керівників департаментів за кожне півріччя
  • оприлюднювати оновлений перелік договорів про оренду земельних ділянок за 2023-2024 роки (і за усі наступні) 
  • Ці рішення частково або повністю втілюються в життя, це може побачити кожен на сайті або соціальних сторінках Запорізької міськради.

“Було започатковано таку можливість, як проведення відкритих публічних апаратних нарад, чого до цього часу в Запоріжжі взагалі не було. Хочу зазначити що спочатку нашого управління за ці 100 днів було проведено три сесії, два засідання виконавчого комітету”, — повідомила Регіна Харченко на пресконференціїї 7 серпня з нагоди 100 днів на посаді.

Кадрові зміни

Масових звільнень чиновників з міськради спостерігати не довелося навіть після того, як у Харченко з’явилася нова команда. Першим заступником призначили кадрового співробітника СБУ Андрія Бугара, ще однієї заступницею стала колишня в.о. голови Запорізької ОДА та кандидатка на посаду міського голови від партії «Наш край» Елла Слепян та ексдиректор департаменту культури і туризму міськради Сергій Білов.

Після того, як правоохоронці спіймали “на гарячому” чиновників міської ради за земельні оборудки, Харченко заявила, що вони будуть відсторонені. Та більше повідомлень про цю справу не було.

Українську мову – в маси 

Також одним з пунктів роботи Харченко вона означила розвиток та популяризацію української мови в Запоріжжі. Довгий час місто не мало відповідної програми. Згодом у місті розпочали підготовку втілення Програми забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя Запоріжжя на 2024-2030 роки.

На сайті Запорізької міськради з’явилося розпорядження міського голови про затвердження складу робочої групи з підготовки проєкту. До неї увійшли, зокрема, в.о. міського голови Запорізької міської ради Регіна Харченко, заступник міського голови Сергій Білов, юрисконсульт Юлія Бірюкова, проректор ЗНУ Геннадій Васильчук, начальник управління внутрішньої політики Євген Коваленко, директор департаменту освіти і науки Юлія Погребняк, письменник, історик, журналіст Валентин Терлецький та інші.

Робоча група вже почала працювати над створенням програми розвитку української мови в Запоріжжі. Буде проведено аналіз досвіду міст, де такі програми вже існують. Серед запропонованих ініціатив: безкоштовні мовні курси, полиці з українськими книжками, відзнака “Ми розмовляємо українською!” у сфері закладів готельно-ресторанного бізнесу. Також рекламу в місті будуть робити виключно українською мовою. Порушення законодавства про рекламу в Запоріжжі порушувалося неодноразово, тому що в місті спостерігалися вивіски та банери російською мовою.

В Запоріжжі з проспекту Соборного прибрали рекламу відомого бренду
Кадри з відео секретаря Запорізької міської ради Регіни Харченко, фейсбук

Програму прийняли у черві цього року на сесії міськради. Вона охоплює розвиток та функціонування української мови як державної у всіх сферах суспільного життя, співпрацю місцевих органів влади з інститутами громадянського суспільства, проведення інформаційно-просвітницьких кампаній, стимулювання вивчення української мови, історії та культури, створення україномовного інформаційного середовища, розширення використання української мови в комунальних закладах.

Оптимізація закладів освіти

Окрім рішень щодо прозорості влади та популяризації української мови, які здебільшого позитивно сприйнялися запоріжцями, у Харченко були й непопулярні рішення. Одне з них, проти якого виступали активісти – це закриття деяких шкіл у місті та злиття їх з іншими навчальними закладами. 

Депутати Запорізької міської ради під час двадцять третьої сесії проголосували за оптимізацію закладів освіти у Запоріжжі. Згідно з цим рішенням, закрили дев’ять шкіл та п’ять дитячих садочків.

Тож, у місті закрили такі навчальні заклади:

  • гімназії №30, 39, 81, 17, 14;
  • ліцеї №105 та “Промінь”
  • початкові школи “Гармонія-плюс” та “Злагода”
  • заклади дошкільної освіти (ясла-садок) № 129 “Конвалія”, № 210 “Славутич”, № 143 “Квітковий”, № 131 “Віночок” та № 205 “Світлиця”.

Активісти та батьки учнів шкіл, які закрили, все ж виступають проти такого рішення. Вони активно зібрали підписи, аби зупинити реорганізацію навчальних закладів у Запоріжжі, та провести громадські слухання. Для цього потрібно було зібрати 250 голосів, проте активістам вдалося отримати понад одну тисячу підписів. Громада міста вважає, що управління мережею освітніх закладів відбувається не в інтересах безпеки та якісної освіти дітей та громади міста в цілому.

Збір підписів громади. Фото: платформа ВУС
Збір підписів громади. Фото: платформа ВУС

“Бачу надмірну емоційність з боку батьків. Я теж емоційна людина, я теж важко сприймаю зміни. Але думати треба на перспективу. Якщо не робити це зараз – система освіти ляже вже наприкінці року.

Підсумую. Оптимізація – необхідна. Оптимізація – буде. Мережа шкіл залишилася радянською. Процес мав би початися ще 10 років тому. Стартували зараз”, – написала Регіна Харченко у відповідь на ситуацію, що склалася.

Повернення безконтактної оплати

Восени у міському електротранспорті мають з’явитися валідатори, завдяки яким можна буде сплатити за проїзд безконтактно. На сайті міськради опублікували рішення в якому вказано, що завдяки валідаторам вдасться ефективно розподіляти кошти на покриття відшкодування перевезення пільговиків тощо.

Щоб оплатити за проїзд безготівково, до валідатора необхідно прикласти банківську картку чи пристрій з підтримкою ApplePay\GooglePay, зачекати одинарного звукового сигналу та зеленої позначки на валідаторі. Це буде свідчити про успішно завалідовану поїзду.

В общественном транспорте Запорожье произойдут изменения в оплате за проезд
Валидатор
Фото: Запорожский горсовет

Поки в громадському транспорті Запоріжжя оновили наліпки з QR-кодами для сплати за проїзд у понад 30 тролейбусах і більше ніж 50 трамваях. Вони вже активовані, тому ними можуть користуватися запоріжці для оплати за проїзд.

Зменшення кількості громадського транспорту

Безконтактна оплата проїзду в транспорті є, але його кількість значно зменшилася, на що неодноразово скаржилися запоріжці в соцмережах.

Скріншот з телеграм-каналу Запоріжжя.Інфо
Скріншот з телеграм-каналу Запоріжжя.Інфо
Скріншот з телеграм-каналу Запоріжжя.Інфо

Харченко пов’язує цю ситуацію з посиленням мобілізаційних заходів, через що водії відмовляються виходити на роботу:

“Це все сукупність факторів — мобілізація, збиткова вартість проїзду. Економічно обґрунтований тариф зараз це в середньому 26-34 гривень. Ви ж розумієте, що це не про прибуток, це про соціальну функцію. І зараз прибрати всіх приватних перевізників і встановити великі муніципальні автобуси, ми також не маємо спроможності й у нас немає такої великої кількості техніки”.


В цілому діяльність Регіни Харченко можна наразі назвати зразково-показовою: вона щоразу звітує у своїх соцмережах про свою діяльність, робота Запорізької міськради також не залишається непоміченою в інфомедійному полі. Але, як і будь-якого політика, Харченко можуть “прокатати на шакалячому експресі” за непопулярні рішення.