Ми у соцмережах
INFORM.ZP.UA - це інформаційний портал та веб-сайт новин міста Запоріжжя. Кожен день ми розповідаємо головні та свіжі новини політики, економіки, культури, криміналу, подій, спорту Запоріжжя та України. Фото та відеозвіти за сьогодні. Онлайн - актуальні та останні новини Запоріжжя та Запорізької області на день. Інформація та особи Запоріжжя. INFORM.ZP.UA публікує статті запорізьких журналістів, розслідування та чесну аналітику. Ми дуже цінуємо наших читачів і відбираємо та розміщуємо для них найважливішу інформацію про події міста Запоріжжя та області.
----:--
Ми у соцмережах
Головна » Суспільство » Освіта » Змішана форма навчання в школах Запоріжжя: чи є надія на укриття для дітей (ДОПОВНЕНО)

Змішана форма навчання в школах Запоріжжя: чи є надія на укриття для дітей (ДОПОВНЕНО)

Змішана форма навчання в школах Запоріжжя: чи є надія на укриття для дітей (ДОПОВНЕНО)

Фото: Запорізька міська рада

Навчальний рік у школах Запоріжжя восени розпочався здебільшого в онлайн-форматі, тому більшість школярів вчилися вдома. З цього тижня у запорізьких учнів почався другий семестр навчання, під час якого з’явилося більше шансів перейти на змішану систему навчання. Але головною умовою для шкіл залишається наявність укриття.

Inform.zp.ua розбирався, що означає формат змішаного навчання, та чи всі школи Запоріжжя зможуть його втілити.

Змішане навчання – це навчання, за якого певний час учні знаходяться на уроці під керівництвом учителя, а решту часу – навчаються вдома самостійно або онлайн. В Україні таку модель навчання називають “ротаційною”. її суть полягає у так званій «ротації» учнів у школі. Різновидом цієї моделі є робота за технологією «Перевернутий клас», коли учні частину матеріалів опрацьовують самостійно, а у класі обговорюють дискусійні питання, чи консультуються з учителем, або вивчають наступну частину матеріалу.

Як організують освітній процес в Запоріжжі та на окупованих територіях
Ілюстративне фото

Головна умова – укриття

З міркувань безпеки у Запорізькій області освітній процес у 2023 році в більшості шкіл продовжився в онлайн форматі, але вже з другого навчального семестру планували перевести школи на змішаний формат навчання. 

На початку навчального року до змішаної форми навчання допустили всього 10 шкіл та профтехів. Головною умовою для проведення такого формату стала наявність надійних бомбосховищ. Такі заклади також додатково перевіряють ДСНС та профільний департамент ЗОВА.

Укриття Запорізької гімназії №63
Фото: Запорізька міська рада

На необхідності будівництва укриттів у школах Запоріжжя наголошував й президент Володимир Зеленський наприкінці листопада, коли приїжджав до Запоріжжя.

Вже на початку листопада минулого року змішаний формат навчання був можливий у 36 закладах освіти. 

Гроші на укриття Уряд виділив ще у квітні – 1,5 млрд гривень.

«З боку ОВА має бути регулярний моніторинг безпекової ситуації в громадах. Залежно від рівня загроз ухвалюватимуть рішення про формат навчання: очний, онлайн чи змішаний», — зазначав очільник Уряду Денис Шмигаль ще в серпні минулого року. 

Але натомість не всі заклади освіти в Запоріжжі та області мають власні надійні укриття. 

Попри численні заклики пришвидшити роботу, не всі відповідальні особи належно поставились до своїх обов’язків – в деяких установах є ризик порушити встановлений термін відновлення сховищ. Нагадую всім керівникам закладів освіти, що основною вимогою для переведення закладів у змішаний формат роботи є наявність, облаштованість та належний стан укриття”, – наголошував восени голова ЗОВА Юрій Малашко.

Навчання у школах
Укриття у школі

Всени 2023 року у 20 навчальних закладах регіону розпочали капітальні ремонти сховищ – коштом державної субвенції та місцевих бюджетів.

“Згідно з проєктною документацію, роботи мали завершити ще в грудні минулого року. Я особисто проінспектував кілька закладів – були зауваження та жорсткі попередження, однак підрядники запевнили, що впораються. Але впоралися далеко не всі”, – каже Юрій Малашко.

За його словами, укриття готові, проте залишаються питання щодо якості виконаних ремонтів. Малашко зазначив, що особисто проведе перевірку укриттів.

Куртєв назвав умову для старту змішанного навчання в школах Запоріжжя
Фото: в.о. міського голови Запоріжжя Анатолій Куртєв

До кінця 2023 року в половині шкіл та дитсадків Запоріжжя з’явилися захисні споруди, заявив заступник міністра освіти та науки України Андрій Сташків під час робочого візиту. У міських закладах освіти відремонтували 48 найпростіших укриттів. Також ремонт триває ще у 20-ти укриттях.

“Запорізька область отримала 35 мільйонів з держбюджету, ще 40% до цієї суми виділили з місцевого бюджету. Поки що ми говоримо про школи, але також будемо облаштовувати укриття і в профтехі, і в закладах фахової вищої освіти”, – розповів Сташків.

Окрім державної субвенції, роботи виконують за кошти міста, допомагають також й міжнародні організації.

В Запорізькій обласній військовій адміністрації відповіли журналістам Inform.zp.ua на запит про кількість відремонтованих укриттів та вартість ремонтів.

Всього на облаштування укриттів в закладах загальної середньої та дошкільної освіти витратили 69076,92 тис. грн.

За кошти місцевого бюджету та інших джерел фінансування придбали обладнання для укриттів у 72 школах та 24 дитсадках Запоріжжя, на загальну суму 27276,903 тис. грн.

Субвенція з державного бюджету покрила облаштування безпечних умов у 20 школах області (17 з яких – у Запоріжжі). Всі роботи по облаштуванню безпечних умов за кошти субвенції завершили у грудні 2023 року.

Якими мають бути укриття в школах

Державна служба з надзвичайних ситуацій розробила рекомендації щодо організації укриттів у об’єктах фонду захисних споруд цивільного захисту персоналу та дітей (учнів, студентів) закладів освіти.

Серед головних вимог є те, щоб укриття розміщуватися в підвальному (підземному) приміщенні, на цокольному чи на першому поверсі, або поруч з закладом освіти.  Також укриття мають бути забезпечені електроживленням, штучним освітленням, системами водопроводу та каналізації. Важливим є те, щоб було не менше ніж два евакуаційні виходи.

В укриттях також мають бути:

  • місця для сидіння (лежання);
  • місткості з питною водою (одна особа/2 л на добу); 
  • контейнери для продуктів харчування; 
  • виносні баки для нечистот, що щільно закриваються (для неканалізованих будівель і споруд); 
  • резервне штучне освітлення (електричні ліхтарі, свічки, гасові лампи тощо) та електроживлення; 
  • первинні засоби пожежогасіння (відповідно до встановлених норм); 
  • засоби надання медичної допомоги; 
  • засоби зв’язку та оповіщення (телефон, радіоприймач, інтернет, рекомендовано встановлення Wi-Fi пристроїв);
  • шанцеві інструменти (лопати штикові та совкові, ломи, сокири, пилки, ножівки тощо). 

Крім того, однією з вимог є дотримання правила не менше метра на людину.

За можливості найпростіші укриття забезпечуються додатковим обладнанням, інструментами та інвентарем відповідно до норм, установлених для захисних споруд.

Біля вхідних дверей необхідно розмістити табличку розміром 50х60 см із написом «Місце для УКРИТТЯ», а також адресою місця розташування споруди, її балансоутримувача та місця зберігання ключів.

“У нас у школі безлад”

Мати третьокласниці Запорізької гімназії №38 Юлія розповіла, що в освітньому закладі її дитини обіцяли відремонтувати укриття ще до нового року. Наразі – початок другого навчального семестру, а захисної споруди так і не побудували.

“У нас у школі безлад з будівництвом укриття. Нам обіцяли ще до Нового року зробити його. Тоді ж планувалося ввести змішане навчання – два дні на тиждень діти вчилися б в укритті, а решту днів – удома. Так по черзі кожні класи. Наприклад, в понеділок в укритті 2-й клас, у вівторок – 3-й, в п’ятницю – 7-й клас. Але у підсумку укриття не готове, запропонували займатися в класах, та батьки відмовилися. Зараз дитина навчається онлайн вдома”, – поділилася мама школярки. 

Юлія сподівається на якнайшвидше будівництво укриття у школі її дитини, аби та могла змогу очно та безпечно здобувати освіту разом зі своїми однокласниками.

Як писав раніше Inform.zp.ua, у Запоріжжі школярам із середини жовтня дозволили в режимі онлайн продовжувати навчання навіть під час повітряної тривоги. При цьому батьки самі мають забезпечити безпечне місце для дитини. Батьки несуть персональну відповідальність за збереження життя та здоров’я дитини. Такі заяви батьки запорізьких учнів писали добровільно.