30 серпня 2022 року у Запоріжжі детективи НАБУ та СБУ проводили обшуки у міськраді, обласній військовій адміністрації, складських приміщеннях та у житлових приміщеннях можливих причетних осіб до розкрадання гуманітарної допомоги. За майже півтора року слідства винних у справі не знайшли та не покарали.
Inform.zp.ua пояснює, що сталося з розслідуванням про розкрадання гуманітарної допомоги у Запоріжжі.
Слідкуємо за руками
У квітні 2022 року на сайті “Польського радіо” вийшла стаття із заголовком “Запорізькі волонтери питають у місцевих органів влади, де гуманітарна допомога від Польщі”. В ній йде мова про те, що Запоріжжя мало отримати 85 вагонів гуманітарної допомоги. Запорізька обласна військова адміністрація не повідомила про отримання вантажу. На відсутність інформації щодо отримання гуманітарної допомоги з Польщі в Запорізькій області звернув увагу краєзнавець, екскурсовод, у минулому журналіст Роман Акбаш. Він розповів, що не побачив жодного звіту з розвантаження допомоги.
![](https://cms.inform.zp.ua/wp-content/uploads/2024/02/photo_2024-02-06_09-51-38.jpg)
Далі згадки про можливе розкрадання гуманітарної допомоги, що надходила в Запоріжжя від західних партнерів, звучали від колишньої нардепки від фракції “Слуга народу” Юлії Яцик. Вона стверджувала, що до міста надійшло 330 вагонів гуманітарної допомоги. У цій справі Яцик звинувачувала колишнього керівника Запорізької обласної військової адміністрації Олександра Старуха та його заступницю Злату Некрасову. У відповідь на такі повідомлення колишня заступниця керівника ОВА Некрасова заявляла, що не причетна до махінацій з гумдопомогою та звинувачувала Яцик у розкраданні. Пізніше у мережі з’явилося відео бійки чиновниці Некрасової та нардепки Яцик. Після того, як стало зрозуміло, що кулаками справу не вирішити, до розслідування підключилися правоохоронці.
![](https://cms.inform.zp.ua/wp-content/uploads/2024/02/mycollages-1.jpg)
Після обшуків НАБУ та СБУ у міськраді та обласній військовій адміністрації парламент створили тимчасову комісію з розслідування використання гуманітарної допомоги. Очолив її народний депутат від “Слуги Народу” Сергій Козир.
Комісія працювала на початку жовтня 2022 року у Запоріжжі. Вже у квітні 2023 року Спецкомісія Верховної Ради завершила розслідування. Зібрану за пів року інформацію опублікували в проміжному звіті, його також передали правоохоронцям.
За словами Козиря, комісія знайшла підстави відкривати кримінальні провадження і шукати винних.
Винних не знайшли?
Через майже півтора року слідства справу передали до Національної поліції.
“У грудні 2023 року підслідність у вказаному кримінальному провадженні визначено за Головним слідчим управлінням Національної поліції”, — про це йдеться у відповіді Національного антикорупційного бюро на інформаційний запит “Телеграфу”.
![](https://cms.inform.zp.ua/wp-content/uploads/2024/02/8e403a65-f9187b04d82d00523fd306cba15be324.webp)
Видання пише, що передача справи до Головного слідчого управління Нацполіції свідчить, що доказів причетності до розкрадання посадових осіб Запорізької ОВА чи Офісу президента в НАБУ так і не знайшли.
А відсутність серед фігурантів справи державних посадовців автоматично призвело до зміни підслідності та передачі матеріалів у поліцію.
Нагадаємо, головних підозрюваних у справі з розкрадання гуманітарної допомоги – колишнього очільника Запорізької ОВА Олександа Старуха та його заступницю Злату Некрасову звільнили. Остання ж своє звільнення не вважає законним й оскаржує його.