Ми у соцмережах
INFORM.ZP.UA - це інформаційний портал та веб-сайт новин міста Запоріжжя. Кожен день ми розповідаємо головні та свіжі новини політики, економіки, культури, криміналу, подій, спорту Запоріжжя та України. Фото та відеозвіти за сьогодні. Онлайн - актуальні та останні новини Запоріжжя та Запорізької області на день. Інформація та особи Запоріжжя. INFORM.ZP.UA публікує статті запорізьких журналістів, розслідування та чесну аналітику. Ми дуже цінуємо наших читачів і відбираємо та розміщуємо для них найважливішу інформацію про події міста Запоріжжя та області.
----:--
Ми у соцмережах
Головна » Суспільство » Оптимізація лікарень в Запоріжжі: які медичні заклади об’єднали та як склалася доля Запорізького протипухлинного центру

Оптимізація лікарень в Запоріжжі: які медичні заклади об’єднали та як склалася доля Запорізького протипухлинного центру

Оптимізація лікарень в Запоріжжі: які медичні заклади об’єднали та як склалася доля Запорізького протипухлинного центру

У Запоріжжі продовжується процес оптимізації лікарень. Нещодавно депутати міськради ухвалили рішення про об’єднання медичних закладів №1, №3, №4, №6, №7 та №10. Та найбільше суспільство стривожила звістка про об’єднання Запорізької обласної клінічної лікарні із Запорізьким протипухлинним центром та кардіологічним центром. 

Inform.zp.ua розбирався в ситуації, що склалася та дізнавався, що змінилося через місяць після прийняття рішення.

Під план оптимізації у Запоріжжі потрапили десятки медичних закладів. В тому числі, й єдиний в області Запорізький протипухлинний центр, який приєднають до клінічної лікарні. 

Впровадження реформи

Під час повномасштабного вторгнення в Україні продовжується впровадження реформи в галузі охорони здоров’я, яка стартувала ще у 2018 році. Її суть полягала у переході від системи бюджетного фінансування до персоніфікованої оплати «за пацієнта» від Національної служби здоров’я України (НСЗУ). 

У 2023 році Кабмін постановою №174 схвалив, що має бути сформована спроможна мережа закладів охорони здоров’я. Кожна медична установа повинна мати кадровий потенціал та матеріально-технічне оснащення. 

У Запоріжжі розпочали оптимізацію медичних закладів ще у 2022 році. Тоді приєднали ЦПМСД №1 до №10, ЦПМСД №4 до №2, міської лікарні №2 до № 8, дитячої лікарні №1 до №5 та об’єднали п’ять стоматологічних поліклінік.

Запорожцы с COVID-19 могут оформить больничный дистанционно
Лікарня. Ілюстративне фото

Тоді директорка міської дитячої лікарні №5 Ірина Кулєш ділилася, що оптимізація медичних закладів у Запоріжжі дозволила створити лікарні загального типу, розширити спектр надання ними медичних послуг, збільшити фінансування та уникнути дотацій з міського бюджету.

Подібний приклад оптимізації лікарень успішно запровадили вже на Львівщині, Миколаївщині, Дніпропетровщині, Київщині, у Вінниці, Чернівцях та в інших містах України.

На початку 2024 року у Запоріжжі знову заговорили про необхідне продовження оптимізації медичної галузі. Координаційна рада з питань охорони здоров’я аналізувала роботу медичних закладів міста.

“Оптимізація – це не якесь спонтанне рішення або чиєсь випадкове бажання. Це результат тривалої і об’ємної аналітичної роботи фахівців. Ще кілька років тому було проведено аналіз, який показав: якщо низка міських медзакладів не пройде реорганізацію, то просто самоліквідується. Щоб цього не допустити, ми й запустили процес оптимізації”, – заявляв тоді колишній в.о. міського голови Анатолій Куртєв.

Разом з командою він планував й надалі продовжувати та розширювати оптимізацію медичних закладів Запоріжжя.

Проте навіть тоді Куртєв зазначав, що були й ті керівники закладів охорони здоров’я, “які спротивились реорганізації”.

Вже за головування чинної секретарки міськради Регіни Харченко 2 травні 2024 року на позачерговій сесії депутати ухвалили рішення про об’єднання деяких лікарень – №1, №3, №4, №6, №7 та №10.

Згідно з рішенням, до міської лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги мали приєднати лікарні №6, №10 та пологовий будинок №3. Також в місті мали об’єднати лікарні № 1 та №7. Запорізьку лікарню №3 приєднати до 4-ої.

Об’єднанням задоволені не всі

Стало відомо, що під об’єднання потраплять Запорізька обласна клінічна лікарня, Запорізький протипухлинний центр та кардіологічний центр. За словами заступниці голови Запорізької облдержадміністрації Наталії Будяк, це покращить якість надання допомоги важкохворим пацієнтам та розширить їі спектр. 

“У медичному закладі створять відділення інтервенційної онкології, ендоскопії, трансфузіології, детоксикації. Організують мультидисциплінарний супровід онкологічних та кардіологічних хворих. У планах створити в обласній лікарні і центр трансплантації кісткового мозку”, – розʼяснила заступниця голови ОДА.

Заступниця голови Запорізької облдержадміністрації Наталія Будяк. Фото: ЗОВА

Посадовиця наголосила, що скорочення медичного персоналу не планується. Навпаки – лікарні потребують медиків, щоб закрити наявні вакансії.

“Пацієнти будуть продовжувати отримувати онкологічну, хіміотерапевтичну та радіологічну допомогу за тим місцем надання допомоги, в якому отримують наразі. Проте наразі пацієнти не будуть перенаправлятися із закладу в заклад перед хірургічними операціями, а отримуватиме лікування в межах одного закладу, де й продовжить лікування. У разі погіршення стану пацієнта він зможе викликати лікаря набагато простіше, бо всі медичні фахівці будуть зконцентровані в одному закладі”, – пояснює Будяк.

Також, за словами посадовиці, обласна клінічна лікарня зможе надавати реабілітаційні послуги пацієнтам, які раніше не надавав протипухлинний центр.

Голова обласної державної адміністраці Іван Федорова підписав наказ від 06.05.2024 року #262 про припинення комунального некомерційного підприємства “Запорізький регіональний протипухлинний центр”. Після цього вже за декілька днів створили комісію з припинення діяльності Запорізького регіонального протипухлинного центру та приєднання до Запорізької обласної клінічної лікарні. 

Проте Запорізький протипухлинний центр виступив проти такого рішення влади.

Запорізький протипухлинний центр виступив проти такого рішення ліквідувати заклад. Фото: Суспільне. Запоріжжя

“Ми надаємо повний цикл діагностики та лікування пацієнтам з онкологічними захворюваннями. Також ми маємо достатньо потужну матеріально-технічну базу, і ми планували зміцнити її ще закупівлею другого лінійного прискорювача, який дуже потрібен для радіотерапії. Адже сама вона є “одним з трьох китів” у лікуванні онкологічних захворювань”, – розповів директор регіонального протипухлинного центру Михайло Єсаянц.

Михайло Єсаянц, директор Запорізького регіонального протипухлинного центру. Фото: Суспільне Запоріжжя

Керівництво протипухлинного центру звернулося до суду. Та суд відмовив онкологічному центру за відсутністю достатніх обґрунтувань:

“В даному випадку позивачем не надано жодного доказу в обґрунтування наявності обставин, які б свідчили про існування очевидної небезпеки для прав позивача. Твердження позивача ґрунтуються наразі на припущеннях, ймовірності виникнення негативних наслідків. Отже, позивачем не доведено необхідність вжиття заходів забезпечення позову”, – йшлося в ухвалі Запорізького окружного адміністративного суду.

Медичному закладу дали три дні, щоб або приєднатися до обласної лікарні, або звільнити фахівців. Запорізький онкологічний центр залишився незадоволеним таким рішенням.

Згідно з розпорядженням голови ЗОДА, начальника ОВА від 08.05.2024 №270 про створення комісії з припинення, “всі повноваження по управлінню закладом, по організації діяльності, управління справами, представлення інтересів юридичної особи КНП “ЗРПЦ” у відносинах з третіми особами, виступ в суді від імені юридичної особи переходять до Голови комісії з припинення Дмитра Сиволапа”.

16 травня 2024 року на сайті президента України зареєстрували петицію з проханням скасувати розпорядження голови обласної державної адміністрації від 06.05.24 №262 “Про припинення комунального некомерційного підприємства “Запорізький регіональний протипухлинний центр” Запорізької обласної ради шляхом приєднання до комунального некомерційного підприємства “Запорізька обласна клінічна лікарня” Запорізької обласної ради”.

Скріншот петиції із сайту президента

Станом на 13 червня петицію підписали 20 286 людей. Для розгляду президентом України Володимиром Зеленським петиції необхідно набрати 25000 голосів.

У Запорізькому протипухлинному центрі повідомили, що відтепер об’єднаний заклад продовжує здійснювати діяльність за адресами:

– вул. Оріхівське шосе, 10

– вул. Культурна, 177А.

Один з підрозділів Обласної лікарні за адресою м. Запоріжжя, вул. Культурна, 177а обов’язково залишиться, оскільки саме за цією адресою знаходиться новий корпус Блоку дистанційно-променевої терапії, в якому розташований надсучасний медичний лінійний прискорювач, завдяки якому здійснюється лікування пацієнтів методом радіотерапії.