Поблизу ЗАЕС пролунали вибухи: що відомо

ЗАЕС
ЗАЕС, Фото - Костянтин і Влада Ліберови.

Нещодавно біля тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) було зафіксовано вибухи. Втім, на самій станції пошкоджень не виявлено.

Про це повідомляє Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) на своєму офіційному сайті.

Протягом останнього тижня команда МАГАТЕ зосереджувала свою увагу на оцінці технічного стану об’єкту та проведенні регулярних технічних робіт. На насосній станції 4-го енергоблоку було підтверджено, що циркуляційний насос, який забезпечує циркуляцію охолоджувальної води, продовжує функціонувати. Однак, його робота залежить від рівня води в ставку-охолоджувачі ЗАЕС, який знижується після підриву Каховської дамби в червні 2023 року.

Також було перевірено градирню №1, пошкоджену пожежею в серпні 2024 року. Під час огляду команда МАГАТЕ зафіксувала, що ремонтні роботи наразі не проводяться. Росіяни повідомили, що планують залучити зовнішніх підрядників для визначення масштабів пошкоджень.

Ядерний тероризм

Після початку повномасштабного вторгнення російська армія швидко наблизилася до Енергодару. Місцеві жителі, зібравшись на протест без зброї, вирішили захистити своє місто, зводячи блокпости на підступах. Однак 3 березня російські війська почали стрілянину та тимчасово окупували місто.

У ніч на 4 березня росіяни здійснили обстріл Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС). Під ударами опинився навчально-тренувальний центр та головний корпус станції. Цієї ночі російська армія тимчасово захопила найбільшу атомну електростанцію в Європі, створюючи загрозу ядерної катастрофи.

Атомні об’єкти за міжнародним правом не повинні ставати мішенями під час збройних конфліктів. Це закріплено в статті 56 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій 1949 року. Більше того, у 2009 році Генеральна конференція МАГАТЕ підкреслила, що будь-який напад на ядерні об’єкти, призначені для мирних цілей, є порушенням принципів ООН та міжнародного права.

Нагадаємо, російські спецслужби засудили мешканця тимчасово окупованої частини Запорізької області Сергія Коржа за шпигунство. Чоловік відбуватиме термін 13 років у колонії.