Головна » Суспільство » Індексація пенсій, переведення годинників, зміни у бронюванні чоловіків: що зміниться з березня в Запоріжжі

Індексація пенсій, переведення годинників, зміни у бронюванні чоловіків: що зміниться з березня в Запоріжжі

Індексація пенсій, переведення годинників, зміни у бронюванні чоловіків: що зміниться з березня в Запоріжжі

З березня на українців очікує низка нововведень, зокрема, у пенсійних виплатах, фіскальних чеках, бронюванні чоловіків та вартості мобільного зв’язку.

Inform.zp.ua детально розповідає, що зміниться для запоріжців з березня.

Індексація пенсій

Щороку в Україні з 1 березня проводять індексацію пенсій. Виплати для всіх категорій пенсіонерів збільшаться на 11,5% від суми, яку вони отримували минулого року.

Індексація стосується як пенсіонерів, що отримують виплати за загальним законодавством, так і тих, хто має спеціальні пенсії, зокрема держслужбовців, працівників місцевого самоврядування, правоохоронців та осіб, які отримують виплати за Чорнобильським законом.

Для працюючих пенсіонерів перерахунок проведуть з 1 квітня, відповідно до чинного законодавства. А для тих, хто виходить на пенсію у 2025 році, підвищений коефіцієнт зарплатної бази вже буде враховано при розрахунку виплат.

Згідно з прийнятою постановою, з 1 березня будуть проіндексовані пенсії для:

  • 9,2 млн пенсіонерів, яким пенсії призначено на загальних підставах
  • 672 тис. пенсіонерів силових відомств
  • 98 тис. осіб, які отримують пенсію по інвалідності або в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи
  • 79,6 тис. пенсіонерів з інвалідністю внаслідок війни та учасників бойових дій, які отримують мінімальні пенсійні виплати
  • 23,4 тис. пенсіонерів-колишніх працівників органів місцевого самоврядування та державних службовців

Крім того, з 1 березня будуть проіндексовані щомісячні страхові виплати для 158 тис. осіб, які постраждали від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, що призвели до втрати працездатності, а також для тих, хто має право на страхові виплати у разі смерті потерпілого.

Мінімальний розмір підвищення пенсій становитиме не менше 100 грн.

Нові штрафи для ФОПів

З березня 2025 року приватні підприємці мають перейти на новий формат фіскальних чеків згідно з Законом України №265. Бізнес штрафуватимуть за відсутність POS-терміналів, ненадання даних податковій, ігнорування податкових перевірок і за неоформлених співробітників.

За використання фіскальних чеків старого зразка і відсутність реєстратора розрахункових операцій штрафуватимуть на 100% від суми проданих за документом товарів.

Переведення годинників

Влітку 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №4201, ініційований Русланом Стефанчуком. Він передбачає скасування переведення годинників на літній і зимовий час. Згідно з цим документом, Україна мала б перейти на постійний зимовий час.

Однак наразі цей законопроєкт чекає на підпис президента Володимира Зеленського. Якщо до кінця березня 2025 року закон не буде підписано, українці за звичайною практикою переведуть годинники на літній час – на одну годину вперед.

Згідно з чинними правилами, ми переходимо на літній час останньої неділі першого весняного місяця. Цього року – 30 березня о 3:00. У цей момент годинники потрібно перевести на одну годину вперед на 04:00.

Зниження цін на ліки

У березні 2025 знизяться ціни на ліки. Понад 100 найпопулярніших препаратів подешевшають на 10-40%, серед них – Ібупрофен, Валідол, Анальгін, Цитрамон, Диклофенак.

Разом з тим Кабінет міністрів повинен встановити граничні постачальницько-збутові надбавки не вище як 10%, що нараховуються дистриб’юторами лікарських засобів до оптово-відпускних цін на всі зареєстровані лікарські засоби, та регресивні граничні торговельні (роздрібні) надбавки до закупівельних цін на всі рецептурні лікарські засоби, а також граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище як 35% до закупівельних цін на всі зареєстровані безрецептурні лікарські засоби.

Бронювання від мобілізації

Кабінет Міністрів продовжив термін перебронювання працівників та оновлення статусу критичності підприємств до 31 березня.

Для підприємств, які хочуть забронювати своїх працівників, є сувора вимога – заробітна плата працівника повинна бути не меншою ніж 2,5 мінімальної зарплати (станом на 2025 рік — 20 тисяч гривень). Ця вимога стосується лише приватного бізнесу. Держава щомісяця моніторитиме розмір зарплати заброньованих.

Після отримання статусу критично важливих за новими критеріями підприємства зможуть забронювати працівників на 12 місяців.

Які запорізькі підприємства отримали можливість бронювати працівників — читайте в матеріалі.

Обмеження перетину кордону

З березня чоловіки, які перевозять гуманітарну допомогу, можуть перетинати кордон тільки за наявності законних підстав. Уряд вніс зміни до Правил перетинання державного кордону, визначених Постановою КМУ від 27.01.1995 № 57, для окремих категорій громадян України.

Під час дії правового режиму воєнного стану пропуск через кордон громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перевозять медичні вантажі або гуманітарну допомогу, здійснюватиметься на загальних підставах. Раніше рішення щодо виїзду таких осіб ухвалювали Міністерство розвитку громад та територій України або військові адміністрації, але ця норма більше не діє.

Чоловіки можуть виїжджати з країни за станом здоров’я, якщо вони:

  • мають інвалідність I, II або III групи;
  • визнані непридатними до служби військово-лікарською комісією (ВЛК);
  • потребують лікування в закордонних медзакладах.

За сімейними обставинами можуть виїжджати чоловіки, які:

  • мають трьох або більше неповнолітніх дітей;
  • самостійно виховують дитину до 18 років;
  • чиї близькі родичі (дружина, син, донька, батько, мати, рідні брати чи сестри) загинули на війні або вважаються зниклими безвісти;
  • мають дружину з інвалідністю I, II або III групи;
  • один із батьків або батьків дружини має інвалідність I, II групи;
  • доглядають за особою з інвалідністю I або II групи;
  • виховують дитину з інвалідністю I або II групи, тяжкими травмами або захворюваннями (перинатальними ураженнями нервової системи, онкологією, вродженими вадами розвитку, рідкісними орфанними захворюваннями, дитячим церебральним паралічем, тяжкими психічними розладами, цукровим діабетом I типу, нирковими захворюваннями IV ступеня);
  • є опікунами, піклувальниками, прийомними батьками або батьками-вихователями дітей з інвалідністю до 18 років.

Здорожчання мобільного зв’язку

Мобільний оператор Vodafone з 1 березня підвищив вартість кількох тарифних планів, зокрема Red Start, Red Pro, ULTRA та інших. Здорожчання склало від 50 до 100 грн на місяць.

Які зміни вартості тарифів очікують запоріжців:

  • Red Pro – подорожчав на 70 грн (з 260 до 330 грн/місяць). Водночас обсяг інтернету збільшили до 50 ГБ, хвилин для дзвінків на інші мережі – до 400, а SMS – до 350.
  • Red Start – подорожчав на 50 грн (з 190 до 240 грн/місяць), але без змін у пакеті послуг.
  • Red Unlim Plus – зріс на 70 грн (з 400 до 470 грн/місяць), без змін у наповненні.
  • Red Unlim Max – подорожчав на 75 грн (з 500 до 575 грн/місяць), без змін у послугах.
  • ULTRA – піднявся в ціні на 100 грн (з 600 до 700 грн/місяць), без змін у пакеті.
  • Red Max – подорожчав на 70 грн (з 330 до 400 грн/місяць) і отримав нову назву Red Unlim. В ньому з’явився безлімітний інтернет, але послуги Online, Social та Video Pass стали недоступними.

Абоненти, які мають підключену послугу «Рік без абонплат», продовжать користуватися старими тарифами до завершення терміну її дії.

Читайте також:

Inform.zp.ua зібрав всю інформацію про тарифи на комунальні послуги. Скільки доведеться заплатити запоріжцям в березні за світло, газ, воду, опалення та вивезення сміття – читайте в цьому матеріалі.

📢 Inform.zp.ua працює, щоб ви знали правду. Ми щодня збираємо важливі новини про Запоріжжя, окуповані території та життя в регіоні. Якщо наша робота важлива для вас, підтримайте редакцію донатом — ваша допомога дозволить нам продовжувати писати для вас! ❤️ Підтримати: за посиланням 👈