Головна » Події » Екологія » Як обстріли “шахедами” та снарядами впливають на екологію в Запоріжжі

Як обстріли “шахедами” та снарядами впливають на екологію в Запоріжжі

Екологи показали вирву від ракети, яка ударила по Запоріжжю 22 березня
Фото: Державна екологічна інспекція Південного округу

Через вибухи та обстріли гинуть тисячі людей, такі ж непоправні втрати завдаються довкіллю. Внаслідок вибухів артилерійських снарядів та потрапляння їхніх уламків в ґрунт та воду виникає забруднення та засмічення земельних та водних ресурсів.

Як впливають обстріли Запоріжжя “шахедами”, снарядами та ракетами на екологію – читайте в цьому матеріалі.

Снаряди несуть загибель не тільки людям, а й природі

Кожна ракета чи “шахед” несе пальне, електроніку, вибухівку та детонатор, які при вибуху вивільняють токсичні речовини в атмосферу, зазначає голова ГО “Екосенс” Тетяна Жавжарова.

“Навіть якщо ракета чи “шахед” збиті, ці речовини потрапляють у повітря, ґрунт і воду, забруднюючі речовини поступово накопичуються”, – зазначає вона.

Під час останнього обстрілу Запоріжжя в ніч з 24 на 25 листопада 2024 року екологи зафіксували значні пошкодження: утворилися великі вирви, а понад 1700 м² території було засмічено відходами руйнувань.

Наслідки обстрілу Запоріжжя 25 листопада. Фото Державної екологічної інспекції Південного округу

“Точний склад ракетного палива часто залишається невідомим, оскільки військові тримають ці дані в секреті. Це створює додаткову проблему: ми не можемо точно оцінити, як саме воно впливає на довкілля та як очистити грунт. Зазвичай ракети використовують тверде паливо на основі нітратів, полімерів і органічних розчинників, але його хімічний склад може значно змінюватися залежно від типу ракети”, – зауважує екологиня.

За її словами, під час вибуху або горінні такого палива в атмосферу вивільняються такі шкідливі речовини, як чадний газ, оксиди азоту, важкі метали, свинець.

“Усе це потрапляє у ґрунт, воду та повітря, забруднюючи навколишнє середовище та створюючи загрозу для здоров’я людей і тварин. Окремою проблемою є те, що ці сполуки можуть залишатися в ґрунті десятиліттями, викликаючи хронічне отруєння екосистем”, – підкреслює Тетяна Жавжарова.

Запоріжжя не рідко потрапляє й під атаки “шахедів”. Після обстрілу та збиття залишається багато уламків корпусу, виготовленого з композитних матеріалів, які не розкладаються природним шляхом, зауважує екологиня:

“Їх двигуни працюють на паливі, що містить токсичні нафтопродукти, які під час вибуху чи горіння потрапляють у повітря та осідають на землю. Особливу небезпеку становлять продукти горіння електронних компонентів дрона, які виділяють діоксини, важкі метали та інші токсичні речовини. Усе це забруднює території, створюючи ризики для людей і природи. У місцях падіння “шахедів” часто фіксують значне засмічення та хімічне забруднення, яке складно прибрати або нейтралізувати. Це все збільшує рівень небезпеки для людей, який спричинює війна”.

Голова ГО “Екосенс” зазначає, що свіжі вирви від обстрілу часто містять залишки вибухівки, палива та інших токсичних речовин, які можуть викликати опіки, отруєння або серйозні алергічні реакції. У вирвах також можуть залишатися невибухлі боєприпаси або детонатори, які здатні здетонувати при натисканні чи ударі. 

Екологиня закликає не наближатися до вирв та боєприпасів, що впали, без спеціального обладнання, респіраторів високого рівня захисту, захисного одягу, щоб не нашкодити здоров’ю.

Екологи показали вирву від авіабомби по Запоріжжю (ФОТО)
Фото вирви від авіабомби по Запоріжжю. Фото Державної екологічної інспекції Південного округу

“Відновлення навколишнього середовища має стати частиною комплексної стратегії подолання наслідків війни в Запорізькій області та Запоріжжі зокрема”, – зазначає Жавжарова.

Збитки екології зростають

Станом на кінець листопада засмічення земель Запорізької області від початку повномасштабного вторгнення становить 314 138 м2, повідомили в коментарі Inform.zp.ua в Державній екологічній інспекції Південного округу.

Збитки завдані довкіллю складають:

Повітря – понад 229 млн грн;

ґрунти – понад 16,6 млрд грн;

вода – 3,7 млн грн.

Загальна сума екологічних збитків у Запорізькій області за час повномасштабного вторгнення становить 18 218 533 949 гривень. Це тільки ті збитки, які розраховані на підконтрольній владі України території.

Екологи провели інспекцію після авіаобстрілу
Екологи провели інспекцію після авіаобстрілу. Фото: Екоінспекція Південного округу

Майже після кожного обстрілу міста спеціалісти Державної екологічної інспекції Південного округу виїжджають на уражені території, щоб зафіксувати наслідки й надалі провести розрахунки. Також екологи визначають площу засмічення уламками частин ракет та снарядів. Якщо боєприпаси потрапили в ґрунт, то інспектори відбирають проби для лабораторних досліджень.

Спеціалісти відділу інструментально- лабораторного контролю визначають такі забруднюючі речовини: важкі метали (кадмій, мідь, нікель, свинець, хром, цинк), нітрати, сульфати та нафтопродукти. 

“По всім забруднюючим речовинам виявляються перевищення гранично допустимих концентрацій небезпечних речовин у ґрунтах (ГДК). Перевищення забруднюючих речовин у грунті можуть призвести до негативних як екологічних так і не екологічних наслідків, тому що у ґрунтів відсутня можливість швидкого очищення. Хімічні забруднювачі можуть зберігатися в ньому довгі роки і включатись до екологічних ланцюгів. У разі насичення ґрунту важкими металами і іншими забруднюючими речовинами, ґрунт може стати джерелом вторинного забруднення для водойм, атмосферного повітря, для кормів тварин і продуктів харчування людини”, – підкреслили в Держекоінспекції Південного округу.

Після проведення досліджень  навколо місць захаращених уламками вибухових пристроїв всі отримані результати долучають до кримінальних проваджень, аби надалі стягнути збитки  з країни-агресора.