Під час атак “шахедами” запоріжці у соцмережах регулярно скаржаться на мотоциклістів, які рухаються містом без глушника. Зазвичай це особливо помітно ввечері, під час повітряних тривог.
Inform.zp.ua розібрався, де в Україні діють заборони, а також поцікавилися у міської ради щодо того, чи планують щось робити із цим у Запоріжжі.
Де по Україні вже діють заборони
У деяких містах та громадах України посилюють контроль за шумом від транспорту. Як розповіли журналістам Inform.zp.ua у патрульній поліції Запорізької області, це рішення приймається органами місцевого самоврядування.
Першим по впровадженню ще у квітні 2022 року стало Дніпро – там заборонили рух машин із вихлопними системами “прямоток” та іншими модифікаціями без шумопоглиначів. Як причину зазначають те, що в умовах війни та постійних повітряних тривог гучні звуки можуть викликати паніку або сприйматися як звуки військової техніки чи боєприпасів. У випадку порушення транспорт можуть примусово вилучити та доставити на спеціальний майданчик.
Наприкінці травня того ж року, через численні скарги мешканців на гучний рев мотоциклів у вечірній та нічний час, у Гощанській громаді на Рівненщині заборонили пересування мотоциклів, які не мають глушників, обладнані “прямотоком” або керуються агресивно та небезпечно. Поліція може зупиняти такі транспортні засоби та вилучати їх на штрафмайданчик на період дії воєнного стану.
У 2024 році заборона з’явилась і на Полтавщині. Спочатку у центрі міста повністю заборонили рух мотоциклів, однак згодом обмеження переглянули через невдоволення мотоспільноти. Після обговорення з її представниками, а також депутатами та поліцією вирішили, що заборона діятиме лише в нічний час – з 22:00 до 8:00.

Схожі правила минулого тижня запровадили й у Глибоцькій громаді на Буковині. Згідно з рішенням виконкому, від 22:00 до 08:00 там забороняється пересування мотоциклів, моторолерів та іншого двоколісного транспорту із перевищенням рівня шуму. А мототехніка без справної вихлопної системи або з глушниками, що підсилюють звук, не може пересуватись громадою взагалі – незалежно від часу доби. Контроль за дотриманням правил поклали на Національну поліцію. Правоохоронці проводитимуть перевірки у вечірній та нічний час і реагуватимуть на скарги мешканців.

Яка ситуація у Запоріжжі
У патрульній поліції Запорізької області нагадують, що чинне законодавство передбачає покарання за порушення правил дорожнього руху. Щодня фіксуються такі порушення, як, зокрема, проїзд на червоне світло, ігнорування знаків та керування у стані сп’яніння. Але спеціальних обмежень для мотоциклів із надмірним рівнем шуму у Запоріжжі наразі немає.
“Патрульна поліція й надалі продовжує забезпечувати контроль за дотриманням ПДР та закликає усіх водіїв, зокрема двоколісного транспорту, до свідомої й відповідальної поведінки на дорозі”, – зазначили у коментарі.
Журналісти Inform.zp.ua звернулись до Запорізької міської ради із запитанням, чи планується обмеження руху гучного транспорту, як це зробили в інших містах. У відповідь там повідомили:
“Питання розглядається. Поки що фінального рішення немає”.
Тим часом у запорізьких телеграм-каналах містяни масово скаржаться на мотоциклістів, які їздять без глушників – особливо в літній період. Повідомлення надходять з усіх районів міста: шум чути вночі, під час повітряних тривог та атак “шахедами”, що викликає тривожність та роздратування серед мешканців.


Скриншоти з телеграм-каналів “ЗАПОРІЖЖЯ.ІНФО” (1) та “ЗаБор”


Чи розглядають це питання на всеукраїнському рівні
Зараз в українському законодавстві немає чіткої заборони на водіння транспорту із підвищеним рівнем шуму. Зокрема, у Кодексі України про адміністративні правопорушення є відповідальність за керування технічно несправним або переобладнаним транспортом, але ця норма не завжди охоплює випадки, пов’язані саме із шумом. Також існує відповідальність за перевищення “впливу фізичних факторів”, але це поняття не має чіткого визначення.
Крім цього, розглядом порушень займаються органи екологічного нагляду або санітарно-епідеміологічна служба, тоді як поліція може реагувати лише на перевищення вмісту забруднювальних речовин у вихлопах.
Тим часом законопроєкт №9564, який мав би обмежити рух транспорту з надмірним рівнем шуму в Україні, із 2023 року так і не зрушив із місця. Документ зареєстрували у Верховній Раді 4 серпня і того ж дня направили на ознайомлення, а у лютому 2025 року його додали до порядку денного. Однак з того часу він взагалі не просувався по етапах розгляду.
Згідно із законопроектом, пропонується запровадити чіткі норми допустимого рівня шуму від автівок і мотоциклів у населених пунктах. За перевищення загрожуватиме штраф у розмірі 17 000 гривень. Під дію можуть потрапити спорткари, гучні мотоцикли або транспорт із модифікованими вихлопними системами.“Під час воєнного стану такі шумові звуки є схожими на звуки ворожих безпілотних летальних апаратів (Шахедів), дронів та створюють уявлення про авіаційну і ракетну небезпеку, відволікаючи Збройні Сили України та правоохоронців”, – йдеться у пояснювальній записці.
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів.