Головна » Події » Корупція » Мільйони на дрони від виховательки: як ФОПи з Фастова отримують оборонні контракти від Запорізької ОДА

Мільйони на дрони від виховательки: як ФОПи з Фастова отримують оборонні контракти від Запорізької ОДА

як ФОПи з Фастова отримують оборонні контракти від Запорізької ОДА
оборонні контракти. Ілюстративне фото/оборонные контракты. Иллюстративное фото

За останні шість місяців управління оборонної роботи Запорізької обласної державної адміністрації (ОДА) витратило майже 167 млн грн на закупівлі військових товарів у фізичних осіб-підприємців. При цьому понад 44 млн грн пішло до рук лише чотирьох ФОПів із міста Фастів на Київщині — людей без досвіду в торгівлі військовою технікою, більшість з яких мають основну роботу в зовсім інших сферах.

Про це повідомляє NGL.

Однією з таких підрядниць стала 29-річна Катерина Свинцицька — вихователька дитячого садка у Фастові, яка лише восени 2024 року зареєструвала ФОП. Уже через місяць після цього вона уклала державні контракти на понад 3,4 млн грн, а загалом за пів року — на 5,1 млн грн. Її єдиним замовником стало управління оборонної роботи Запорізької ОДА. Свинцицька стверджує, що не займається бізнесом особисто, а всі питання переклала на бухгалтерку, ім’я якої не розголошує.

Подібну історію має й Роман Садовський, 34-річний фастівчанин, який раніше працював у «Новій Пошті». Уже за місяць після реєстрації підприємцем він уклав угоду з ОДА на 14,8 млн грн. Угоду було реалізовано в день підписання, попри складність поставки — мова йшла про тисячі контейнерів для мінування. Пізніше виявилося, що на Prozorro оприлюднили лише частину угоди, приховавши витрати ще на майже 10 млн грн.

Свинцицьку та Садовського пов’язують особисті стосунки — про це свідчать їхні соцмережі. Разом вони отримали оборонних замовлень майже на 25 млн грн.

До схеми підключені й інші фастівські підприємці. 25-річна Аліна Вірник, яка лише п’ять місяців тому відкрила ФОП, уже отримала замовлень від Запорізької ОДА на 9,2 млн грн. Її зведений брат Валерій Білека за такий самий короткий час отримав контрактів ще на 10,3 млн грн.

Закупівлі відбувалися за прямими договорами, що дозволяє уникати тендерних процедур. Як пояснила відповідальна за закупівлі в ОДА Каріна Керімова, більшість компаній відмовляється працювати з бюджетними установами через післяплату. У результаті управління змушене укладати угоди з підприємцями, з якими вже працювало, попри їхню відсутність у публічному просторі або відсутність досвіду.

Юридично управління оборонної роботи не має статусу замовника у сфері оборони. Відтак, воно зобов’язане оприлюднювати звіти про закупівлі упродовж трьох днів. Проте багато з угод із фастівськими ФОПами з’явились на Prozorro лише після запиту журналістів NGL.media.

«Якщо закупівлі не публікуються взагалі — це вже не просто адміністративне порушення, а може бути підставою для кримінальної відповідальності за службову недбалість», — зазначає експертка з оборонних закупівель Неллі Стельмах.

Загалом, за даними Clarity Project, у 2023 році управління оборонної роботи Запорізької ОДА витратило понад 2,2 млрд грн. І ще 1,6 млрд грн — лише за перші чотири місяці 2024 року.

Керівник управління Максим Галуцький проігнорував запити журналістів щодо пояснень.

Нагадаємо, ПАТ «Запоріжжяобленерго» 21 квітня підписало угоду з компанією «КЕМ Південь» щодо реконструкції електрооб’єктів у місті на суму 34,22 млн грн.


📢 Inform.zp.ua працює, щоб ви знали правду. Ми щодня збираємо важливі новини про Запоріжжя, окуповані території та життя в регіоні. Якщо наша робота важлива для вас, підтримайте редакцію донатом — ваша допомога дозволить нам продовжувати писати для вас! ❤️ Підтримати: за посиланням 👈