Сьогодні, 27 листопада, у Запоріжжі відбулося громадське обговорення реформи профільної середньої освіти, яку планують впроваджувати з 2027 року. Журналісти Inform.zp.ua відвідали захід та дізналися, які зміни відбудуться після введення реформи у старшій школі.
Реформу профільної середньої освіти впровадять у рамках проєкту НУШ (Нової Української школи), який стартував у 2017 році. За цей час зміни стосувалися лише учнів 1-9 класів, тобто здобувачів базової середньої освіти.
До 2027 року в Запоріжжі планують провести пілотні проєкти НУШ для старшої школи (10-12 клас). Навчальний процес буде проводитися в окремих навчальних закладах від початкової та середньої школи. У Запоріжжі створять нові академічні ліцеї на базі вже існуючих.
В рамках проєкту учні зможуть самі обирати предмети, які хочуть вивчати. Таке рішення прийняли, оскільки 50% батьків та 54% учнів мають бажання самостійно обирати дисципліни. Цю статистику оприлюднила заступниця міністра освіти і науки Надія Кузьмичова під час громадських обговорень.
Зазначимо, що сьогодні підлітки в 10-11 класах вивчають понад 15 предметів, які потрібно опановувати на глибокому рівні. Через це навантаженість учнів може негативно впливати на їхню успішність та психологічний стан.
Також сутність реформи полягає у тому, що учні старшої школи навчатимуться у різних профільних класах:
- мовно-літературному, до якого входять українська мова й література, іноземні мови та література тощо;
- STEM, тобто природничі науки, IT, математика тощо;
- суспільно-гуманітарному, до якого входять історія, правознавство, психологія, соціологія тощо.
Крім того, наразі в Україні розповсюджена практика, коли учні уходять зі школи після 9 класу, щоб отримати фахову освіту в коледжі. За словами, директорки департаменту освіти і науки Запорізької облдержадміністрації Людмили Бухаріної, нова освітня реформа допоможе це змінити.
“Однією з цілей, які ставить ця реформа – орієнтувати в професійному сенсі дітей, починаючи ще з п’ятого класу. І тому, коли дитина буде закінчувати гімназію і не піде в академічний ліцей, а піде в профільний, то це якраз результат правильної профорієнтації”, – каже директорка департаменту освіти і науки ЗОДА Людмила Бухаріна.
Фінансування проєкту відбуватиметься з кошти державної субвенції, грантової програми від Світового банку та грантів від країн-партнерок.
Нагадаємо, що нещодавно Юлія Погребняк подала заяву на звільнення за угодою сторін. Вакантну посаду директора департаменту освіти і науки Запорізької міськради може очолити Андрій Хмельницький.