Головна » Події » Екологія » У повітрі Запоріжжя виявили перевищення небезпечних речовин: яких саме

У повітрі Запоріжжя виявили перевищення небезпечних речовин: яких саме

В повітрі Запоріжжя виявили шкідливі речовини
Ілюстративне фото/Иллюстративное фото

У Заводському районі Запоріжжя зафіксували перевищення рівнів чотирьох шкідливих речовин у повітрі, що може негативно впливати на здоров’я містян.

Про це повідомляє Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб.

22 листопада на вулиці Зразковій результати аналізів показали такі відхилення від норми:

  • Оксид вуглецю — 5,36 мг/м³ (перевищення у 1,07 рази);
  • Сірководень — 0,014 мг/м³ (перевищення у 1,75 рази);
  • Формальдегід — 0,045 мг/м³ (перевищення у 1,29 рази);
  • Фенол — 0,016 мг/м³ (перевищення у 1,6 рази).

Оксид вуглицю

Оксид вуглецю (CO) утворюється при неповному згорянні різних палив, таких як природний газ, бутан або пропан, у несправних газових приладах, особливо в газових колонках. Це також відбувається в погано провітрюваних приміщеннях або при згоранні вугілля, коксу та нафти в печах, а також дров у камінах з несправними димоходами. CO є складовою частиною диму, що утворюється під час пожежі, разом із іншими токсичними газами, такими як ціаніди, оксиди сірки та азоту.

Цей газ з’єднується з гемоглобіном в 250 разів легше, ніж кисень, утворюючи карбоксигемоглобін, який не може транспортувати кисень. Це призводить до гіпоксії — дефіциту кисню в тканинах, а також порушення електронного транспорту в клітинах і утворення вільних радикалів, що пошкоджують мембрани клітин.

Смертельна доза оксиду вуглецю залежить від концентрації газу в повітрі, часу вдихання та фізіологічних особливостей організму. Загрозою для життя є концентрація понад 1000 часток на мільйон (0,1 %), а 1500 часток на мільйон (0,15 %) можуть швидко призвести до смерті.

Основні симптоми отруєння CO: головний біль, запаморочення, нудота, блювота, порушення координації, слабкість, тахікардія, аритмії, знижений тиск, порушення свідомості до коми, судоми. Може спостерігатися також ішемія серця, навіть у людей без серцевих захворювань. Шкіра часто набуває синьо-блідого відтінку, хоча яскраво-червоний колір з’являється лише при важких отруєннях або після смерті.

Фенол

Це отруйна речовина, небезпечна для людей, рослин і тварин. Він потрапляє у довкілля під час виробництва пластмас, барвників і вибухових речовин, забруднюючи повітря та воду. Тому робота з фенолом вимагає особливої відповідальності щодо збереження екології та здоров’я людей.

Як ми писали раніше, сірководень – це газ, який має дуже виразний і стійкий запах. Він схожий на запах тухлих яєць, проте людський організм швидко адаптується до нього. У результаті, це призводить до зниження здатності відчувати його присутність.

Внаслідок отруєння сірководнем може з’являтися різь в очах, подразнення верхніх дихальних шляхів, кашель та чхання. Відсутність належного лікування в деяких випадках призводить до бронхіту та зниження гостроти зору.

Сіроководень

Токсичний газ, що діє безпосередньо на нервову систему. За шкалою небезпеки він віднесений до 3 класу. Але що особливо небезпечно-так це властивість сірководню паралізувати нюховий нерв, в результаті чого людина перестає відчувати запах цього газу.

Вдихання повітря з невеликим вмістом сірководню викликає запаморочення, головний біль, нудоту, а в значних концентраціях речовина призводить до коми, судом, набряку легенів і смерті. Запах сірководню асоціюється з запахом тухлих яєць, при цьому в роті виникає солодкуватий металевий присмак.

Формальдегід

Формальдегід потрапляє в довкілля здебільшого через викиди, спричинені людською діяльністю, але також може виникати і з природних джерел.

Підвищений рівень цієї сполуки у повітрі призводить до появи характерного їдкого запаху та подразнення слизових оболонок очей, носа і дихальних шляхів. У людей, що страждають на астму, можуть посилюватися симптоми захворювання.