За минулий тиждень по Запорізькій області зареєстрували 65 випадків гострих кишкових інфекцій. Найбільше виявили у Запоріжжі.
Про це повідомляє Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб.
Захворювання зафіксували не тільки в обласному центрі. Загалом зареєстровані випадки у:
- місті Запоріжжі – 59 випадків;
- Запорізькому районі – 5 випадків;
- Вільнянському районі – 1 випадок.
Спалахів гострої кишкової інфекції немає.
Що таке гострі кишкові інфекції та які симптоми
Гострі кишкові інфекції (ГКІ) – одні з найпоширеніших інфекційних захворювань влітку. Вони можуть призвести до серйозних ускладнень, особливо у дітей. Кишкові інфекції передаються через вживання зараженої їжі чи води, під час купання у забруднених водоймах, через брудні руки та предмети побуту. Збудники кишкових інфекцій найчастіше зустрічаються у сирій їжі тваринного походження, немитих фруктах та овочах.
При таких симптомах ГКІ потрібно терміново звертатися до лікаря:
- сухість у роті та горлі;
- підвищена температура, що супроводжується діареєю і блювотою;
- переймоподібні болі в животі;
- незначне сечовипускання або його відсутність.
Як вберегтися від харчових отруєнь і гострих кишкових інфекцій
У Запорізькому обласному ЦКПХ радять вживати лише ті продукти, у якості яких ви впевнені, та дотримуватися таких правил:
- Підтримуйте чистоту: мийте руки, дезінфікуйте всі поверхні та кухонне приладдя, які використовуєте для приготування їжі, а також захищайте кухню і продукти від комах, гризунів та інших тварин;
- відокремлюйте сиру їжу від готової, а для обробки сирих продуктів користуйтеся окремим кухонним приладдям, зокрема ножами і обробними дошками. Зберігайте продукти у закритому посуді, щоб уникнути контакту між сирими і готовими продуктами;
- ретельно просмажуйте чи проварюйте продукти, особливо м’ясо, яйця і морепродукти; доводьте страви до кипіння, щоб вони готувалися щонайменше за 70 °С.
- не залишайте приготовлену їжу за кімнатної температури більше, ніж на 2 години та зберігайте приготовані страви гарячими (60 °С) аж до подавання до столу. Крім цього, не зберігайте їжу надто довго (навіть у холодильнику) та не розморожуйте продукти за кімнатної температури;
- використовуйте безпечну воду і свіжі продукти, чисту або очищену воду; ретельно мийте овочі й фрукти.
Нагадаємо, у Запоріжжі цього місяця провели дослідження якості води та піску на пляжах міста. У результаті перевірок знайшли кишкову паличку, холерні вібріони та перевищення за деякими показниками.
Читайте також:
Нещодавно Кабінет міністрів України оновив порядок створення тимчасових лікарень на випадок карантину.
За період з 26 липня по 02 серпня в Запоріжжі зареєстрували 6 випадків захворювання на хворобу Лайма після укусу кліщів: як запобігти розвитку хвороби.