Ми у соцмережах
INFORM.ZP.UA - це інформаційний портал та веб-сайт новин міста Запоріжжя. Кожен день ми розповідаємо головні та свіжі новини політики, економіки, культури, криміналу, подій, спорту Запоріжжя та України. Фото та відеозвіти за сьогодні. Онлайн - актуальні та останні новини Запоріжжя та Запорізької області на день. Інформація та особи Запоріжжя. INFORM.ZP.UA публікує статті запорізьких журналістів, розслідування та чесну аналітику. Ми дуже цінуємо наших читачів і відбираємо та розміщуємо для них найважливішу інформацію про події міста Запоріжжя та області.
----:--
Ми у соцмережах
Головна » Блоги » Руйнування, бої і цивільні жертви: як виглядають запорізькі новини про війну

Руйнування, бої і цивільні жертви: як виглядають запорізькі новини про війну

Руйнування, бої і цивільні жертви: як виглядають запорізькі новини про війну

Медіа

Обстріли цивільної інфраструктури, руйнування запорізьких будинків, об’єктів історичної і культурної цінності, відключення електроенергії через обстріли російськими агресорами енергетичних об’єктів, бойові дії, загиблі і поранені цивільні  займають  67% контенту про війну в запорізьких онлайн-медіа. Достатньо помітну частину також складають новини з окупованих територій, бо 70% Запорізької області залишається під окупацією російських загарбників. Загалом більша частина новин в стрічках запорізьких медіа стосуються війни – 54% від усіх новин у новинних стрічках.

Такі результати моніторингу п’яти запорізьких онлайн-ЗМІ (061.ua, Перший Запорізький, ЗаБор, Акцент, Вгородє), проведеного з 6 по 10 травня 2024 року. Протягом моніторингу ми досліджували кількість новин про війну, їх тематику і чи використовують автори в новинах про війну мову ворожнечі. Власне, її ми зафіксували тільки в одному медіа і стосувалася вона “ухилянтів”, якими в медіа називають чи не всіх чоловіків призовного віку.

Найбільше новин про війну опублікував сайт Перший Запорізький  – 81% новин в стрічці, найменше їх було на сайті Акцент – 44% від загальної кількості новин. В середньому, на запорізьких сайтах новини про війну складають трохи більше половини від всіх новин.

Про що писали в  новинах про війну

Соціальні наслідки війни займають найбільшу частку в матеріалах про війну: майже половина, або 45% від загальної кількості новин про війну стосувалися російських атак на цивільну інфраструктуру міста і області і ліквідації їх наслідків. Найбільше таких новин було на сайті ЗаБор (63% від загальної кількості новин про війну в стрічці), найменше – на сайті Вгородє (13%). Медіа писали про знеструмлення запорізьких осель внаслідок російських обстрілів, обмеження електропостачання через російські атаки та  відновлення  світла після російських ракетних атак. Також в цей період медіа написали про влучання російської ракети у притулок для тварин. Ще онлайн-ЗМІ звернули увагу на екологічні наслідки і значну шкоду для природи через масовані ракетні атаки росіян.

Власне, поряд з цими новинами публікувалася інформація про цивільних, які були поранені і вбиті внаслідок російських атак на Запоріжжя і підконтрольну Україні  територію. Таких новин в стрічках запорізьких онлайн-медіа було 7%. Писали про постраждалих цивільних 061, Перший Запорізький і Забор.

Бойові дії в новинах про війну займають 15%. Найбільше їх було на сайті Вгородє: це щоденні зведення Генштаба про ситуацію на фронті. Не публікували таких новин на сайті Забор. Акцент давав інформацію про окремі успішні атаки ЗСУ, наприклад, про знищення російських пілотів під Роботиним, або про відмову російських агресорів (чеченців) йти у наступ тощо.

Новини з окупованих територій найбільше публікував Перший Запорізький. Кожна п’ята новина на сайті стосувалася саме цієї тематики. Власне, про ТОТ пишуть всі запорізькі сайти. Всього такі новини склали 12% від усіх новин про війну. Зауважимо, що крім новин, 061.ua і Перший Запорізький роблять огляди фейків і маніпуляцій, які розповсюджує окупаційна влада, а ще періодично дають розлогі матеріали по ситуацію на окупованих територіях. 

Новина про катування українських священиків на ТОТ. Скриншот: сайт 061.ua
Новина про катування українських священиків на ТОТ. Скриншот: сайт 061.ua

Новини в досліджуваний період часто стосувалися незаконних дій окупантів, спрямованих проти українців. Зокрема, про тортури над українськими священиками  в окупованому Бердянську, про повістки, які роздають окупанти в Енергодарі, про приїзд на ТОТ пропагандиста Соловйова, або оптимістичні новини про те, як окупанти на ТОТ перестріляли один одного.

Власне, кримінальні новини, пов’язані з війною, склали 6% всього контента про війну. Найбільше таких новин, кожна 10 серед новин про війну, було у 061.ua. Не було кримінальних новин на сайті Вгородє, який в принципі, публікує дуже мало новин в стрічці. Про що писали?  Про розслідування прокуратури після російських масових атак на Запоріжжя, або про викриття п’ятьох колаборантів, які затримували українців та відправляли їх у катівні, або про українців, що воювали на боці РФ, яких будуть судити за зраду. Серед суто кримінальних новин, траплялися і матеріали про надзвичайні події, наприклад, як цей про знищення запорізькими саперами касетних елементів від реактивної системи залпового вогню «Ураган».

 
Новина про початок розслідування російської ракетної атаки. Скриншот: сайт 061.ua
Новина про початок розслідування російської ракетної атаки. Скриншот: сайт 061.ua

Чутливі соціальні групи і мова ворожнечі

Традиційно небагато в стрічках запорізьких медіа є новин про ВПО і біженців, не дивлячись на те, що Запоріжжя прийняло багато жителів з ТОТ Запорізької, Донецької, Херсонської областей. Втім, у травні 2024 року частка цих новин не перевищила 3% від загальної кількості матеріалів про війну. Однак медіа публікували про ВПО не тільки новини. Наприклад, у цій тиждень на Першому Запорізькому опублікували історію переселенки з Енергодару, яка розвиває у Запоріжжі власний бізнес з подарунків з дерева. Що стосується  саме новин про ВПО, то в моніторинговий тиждень про них писали тільки на 061.ua (1 новина) і Акценті (4 новини). Зокрема, про кількість ВПО, які втратили право на отримання допомоги. Разом з цим,  ще менше в стрічках новин було матеріалів про волонтерів або активістів, які займаються підтримкою ЗСУ. За період моніторингу ми знайшли тільки дві новини на цю тему – на Першому Запорізькому і Акценті.

6% новин стосувалися мобілізації. Саме тут, до слова, ми зафіксували і мову ворожнечі, зокрема, зловживання стигматизуючим терміном “ухилянт”. Про мобілізацію також писали тільки два медіа Акцент (6% від загальної кількості новин про війну) і Вгородє (47% від загальної кількості новин про війну на сайті). Власне, саме в новинах про мобілізацію на цьому сайті і використовувалася мова ворожнечі. Наприклад, в новинах про санкції за порушення правил військового обліку або по те, “що продають для ухилянтів на ОLX”.

Мова ворожнечі в новинах про порушників закону про мобілізацію. Скриншот: сайт Vgorode
Мова ворожнечі в новинах про порушників закону про мобілізацію. Скриншот: сайт Vgorode

Про джинсу і не тільки

До слова, на 061.ua  в комерційній рубриці “Новини компаній” (неналежне маркування реклами) в цей період з’явилися два тексти, які також стосувалися війни: про проєкт GIDNA, який надає безоплатну та анонімну психологічну допомогу жінкам, які пережили сексуальне насильство від російських військових, або стали його свідками, та про проєкт хібукі-терапії, яка допомагає дітям впоратися зі стресом війни, і який підтримується Метінвестом Ріната Ахмєтова.

На темі війни намагаються і просто підняти продажі комерційні компанії. Тож, медіа цього тижня розповсюджували джинсу про це. Так, на сайті “Акцент” опублікували матеріал із ознаками комерційної замовності про те, як вибрати рацію військовослужбовцям ЗСУ (російською мовою) і ще один матеріал з рекламою військового адвоката, який  обіцяє допомогти з питанням виплат при загибелі військовослужбовця. 

Приклад комерційної джинси на тему війни. Скриншот: сайт Акцент
Приклад комерційної джинси на тему війни. Скриншот: сайт Акцент
Приклад комерційної джинси на тему війни. Скриншот: сайт Акцент
Приклад комерційної джинси на тему війни. Скриншот: сайт Акцент

Наталія Виговська, регіональна представниця Інституту масової інформації в запорізькій області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.