Цього січня пройшов рівно рік з початку протистояння медійників з міською владою Запоріжжя, яка майже повністю перекрила доступ журналістів до мерії. ІМІ багато писав про ці події. Нагадаємо, за минулий рік журналісти пройшли і ігнорування проблеми з боку правоохоронців, і фізичне перешкоджання журналістам у доступі до будівлі з боку депутата міськради, і введення незаконних акредитацій, об’єднання зусиль і, нарешті, кримінальну справу. В результаті протистояння чиновники повністю зняли всі обмеження щодо журналістів і журналісток, а восени мер Володимир Буряк, чия пресслужба робила все, аби у незалежних журналістів не було можливості комунікувати ані з ним, ані з його підлеглими, пішов у відставку після політичного конфлікту з депутатським корпусом. До виборів, які відбудуться восени 2022 року, обов’язки мера поклали на секретаря міськради Анатолія Куртєва. Він ще наприкінці жовтня минулого року розмістив на своїй сторінці допис, в якому пообіцяв бути відкритим для журналістів і журналісток.
Тож зараз в міськради – новий керівник. в.о. мера, секретар міськради Анатолій Куртєв і – нова преслужба. Ми поцікавилися у журналістів і журналісток, як зараз відбувається комунікація з міськрадою, зокрема, як працює нова пресслужба і наскільки відкритим до спілкування з медійниками є в.о. міського голови.
Богдан Василенко, “Гвозді”, говорить, що перешкод в доступі до міськради, включно з кулуарами і сесійною залою під час проведення сесії та засідання комісій, зараз немає.Однак, говорить він, доступність приміщення зовсім не означає доступність інформації. “Спілкування з елітою Запоріжжя та міськими депутатами – навіть ключовими – залишається вкрай обмеженим. Голови комісій міськради або заступники мера можуть відмовитись від розмови з журналістом під надуманим приводом – а то й без нього. На жаль, особисто стикався з подібним неодноразово. Виходить, маючи фактичний доступ до чиновників, журналісти не наблизилися до відповідей – тому що згадані особи втікають від питань. Отже, потрібно не давати чиновникам можливості втекти від журналістів або уникнути питань”, – розповів редактор.
Богдан Василенко вважає, що гарним рішенням були б обов’язкові резулярні щомісячні прес-конференції основних міських чиновників та голів депутатських комісій. “Тоді для журналістів буде час і на уточнення питання, і розширення питання, і звірку даних від спікера з реальністю. Настане шанс для тієї найповнішої відкритості, про яку так активно говорять у мерії”, – резюмував редактор портала “Гвозді”
Софія Назаренко, Ipnews, наголошує: те, що журналістів все-таки почали пускати на сесії до міської ради – перемога, і додає, що на інформаційні запити редакції завжди відповідали вчасно, тож по цьому питанню зауважень немає.
Підтверджує це і Катерина Рождественська, Запорізький центр розслідувань, яка також проходить як потерпіла у справі про перешкоджання. Вона говорить, що після звільнення мера Володимира Буряка і зміни пресслужби комунікація міськради з журналістами стала кращою. “З’явилися нові люди, які вирішили зробити вайбер-чат і комунікувати там із журналістами. На початку були претензії, що не всі заходи, які реально цікаві, анонсуються. Зараз у чаті я такого не спостерігаю, але, враховуючи специфіку моєї роботи, я не так часто туди заходжу. Мене більше цікавлять відповіді на інформаційні запити. Тут, на щастя, все працює”, – розповіла вона.
Олександр Чубукін, “Акцент”, також говорить, що ситуація з комунікацією із Запорізькою міською радою в цілому покращилася. “Можу відзначити, зараз є вільний доступ на засідання сесій, комісії, нарад тощо, які проводяться в міській раді. Щодо надання коментарів, то, в першу чергу, я послуговуюсь особистими контактами. Зазвичай профільні заступники мера, або представники управлінь та департаментів надають необхідну інформацію”, – повідомив він.
Ельміра Шагабудтдінова, 061.ua, одна з потерпілих у справі по перешкоджанню журналістам з боку чиновників міськради, говорить, що після багаторічної стратегії уникнення журналістів екс-мером, зараз навіть трохи незвично, що в.о. мера йде на контакт, нормально реагує на запитання і навіть відповідає журналістам у фейсбуці. “Комунікація журналістів із прес-службою мерії помітно покращилась. Зараз немає проблем, щоб оперативно отримати якийсь коментар. Я не раз зверталася з проханням сконтактувати з профільними чиновниками з якихось служб та управлінь для підготовки матеріалу і все було добре. Анонсуються якісь робочі зустрічі за участю в.о. мера, виконкоми. Проводяться для журналістів прес-конференції, брифінги з актуальних питань”, – розповіла журналістка.
На її думку, міськраді варто покращити рівень анонсування вузькоспеціалізованих засідань або зустрічей і робочих груп, які потенційно могли бути цікавими журналістам. “Ми про них дізнаємося або випадково від якихось учасників, які нас туди запрошують, або вже постфактум, після публікації на сайті мерії. З останнього, наприклад, я випадково через пост когось у фейсбуці дізналася, що проводиться засідання робочої групи з топоніміки, на якому розглядалися цікаві питання про перейменування вулиць і провулків. Такі заходи було б непогано анонсувати”, – зауважила кореспондентка 061ua.
До речі, в.о. мера Анатолій Куртєв вже встиг провести одну повноцінну пресконференцію – за результатами року. З урахуванням того, що попередній очільник міста жодного разу не зробив це за більше, ніж п’ять років керування, якісні зміни в комунікації з медіа очевидні. Якщо такі прес-конференції стануть регулярними, це піде на користь комунікації з медіа і, як наслідок, усій громаді. Сподіваємося, що так і буде.
Наталія Виговська, регіональна представниція ІМІ в Запорізькій області
Блог підготовлено в межах проєкту “Мережа медіаспостерігачів”, який виконує ІМІ за підтримки Freedom House. Зміст блогу є відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та його автора й необов’язково відбиває позицію Freedom House