Парк Металургів імені В. Сацького у Запоріжжі почали оновлювати ще наприкінці 2024 року. Тут з’явився новий меморіал, а зовсім нещодавно містянам презентували, як планують облаштувати інші ділянки парку.
Журналісти Inform.zp.ua відвідали парк, щоб побачити, як він виглядає зараз та в якому стані вже встановлена інсталяція.
У жовтні в рамках фестивалю “GOGOLFEST POKROVA” в парку відкрили меморіальну інсталяцію “Дерево пам’яті”. Висотою у 9 метрів, вона складається з металевих елементів – листя й трубок із викарбуваними іменами полеглих українських військових. Дерево також має звуковий супровід і є першим елементом майбутнього меморіального комплексу “Посадка. Дерево пам’яті”. Її ініціатор – Дмитро Костюминський, український режисер і військовослужбовець, який з початку повномасштабного вторгнення добровільно вступив до лав ЗСУ.

Інсталяція швидко стала знаковим місцем для Запоріжжя. Нині сюди приїжджають делегації, приходять запоріжці та гості міста, щоб вшанувати загиблих.
Ми помітили, що зараз конструкція вже частково заіржавіла: металеві труби, особливо “стовбур”, покриті нерівномірно і подекуди можна побачити руді плями.





Також іржа є на прожекторах. Навколо “Дерева пам’яті” підстрижений газон, де забороняється вигул собак. Однак, попри табличку, цього правила дотримуються не усі. А якщо відійти трохи подалі від меморіалу, то асфальт там перебуває у занедбаному стані.


18 липня ініціатори проєкту презентували концепцію другої частини меморіалу. З цього приводу зібралися рідні загиблих, ветерани, військові, представники громадських організацій і мешканці міста. Свої ідеї презентували Дмитро Костюминський, архітектор Артем Петренко, директор ветеранського простору “Ветеран ПРО. Запоріжжя” Михайло Пирог та інші.
Архітектор Артем Петренко представив ключові елементи нової концепції. За його словами, на центральній алеї парку планують встановити композиції з розібраних дерев, які символізуватимуть перерване життя. На них можна буде вішати дзвіночки з іменами загиблих. Композиції покриватиме плющ, який восени ставатиме червоним і жовтим – кольорами втрати й надії.
Ще один символ – зелені кола у вигляді вирв, що відображають реалії запорізької землі під час війни. У проєкті також не забули і про безбар’єрність: пандуси та тактильну плитку.

Крім того, у парку мають оновити зони відпочинку, які нині перебувають у занедбаному стані: облаштувати дитячий і спортивний майданчики, футбольне поле, зону паркуру й воркауту, місця для гри в шахи та настільний теніс. Заплановане також будівництво укриття та громадської вбиральні.

На території парку вже є бетонне укриття. Всередині нього прибрано та є лави для сидіння. Такі ж за підтримки Червоного Хреста встановили у ботанічному саду та у парку Героїів Нацгвардії, що у Хортицькому районі Запоріжжя. Поруч також є туалет.




Що стосується лав та майданчиків – їх давно не фарбували і краска на них облізла. А в іншій частині парку зараз можна побачити занедбану споруда та статуї казкових персонажів.








На презентації зазначили, що нинішній проєкт – не остаточний, і громада Запоріжжя може долучитися до його вдосконалення. Протягом двох тижнів мешканці мають змогу надіслати свої пропозиції на електронну пошту управління внутрішньої політики міськради: [email protected].
📢 Inform.zp.ua працює, щоб ви знали правду. Ми щодня збираємо важливі новини про Запоріжжя, окуповані території та життя в регіоні. Якщо наша робота важлива для вас, підтримайте редакцію донатом — ваша допомога дозволить нам продовжувати писати для вас! ❤️ Підтримати: за посиланням 👈