Головна » Суспільство » Здоров'я » На Запоріжжі продовжують фіксувати сказ: як уберегтися

На Запоріжжі продовжують фіксувати сказ: як уберегтися

Злі собаки
Ілюстративне фото

У 2025 році ситуація із захворюваністю на сказ у Запорізькій області залишається контрольованою, хоча й досі складною. За перші чотири місяці цього року в регіоні зафіксували 10 випадків сказу серед тварин – п’ять у котів і п’ять у собак. Для порівняння, за цей період минулого року таких випадків було 39. 

Про це повідомив в. о. заступника начальника Головного управління Держпродспоживслужби в області Віталій Д’яков під час брифінгу в медіацентрі ЗОДА.

Зменшення кількості хворих тварин у Держпродспоживслужбі пов’язують із профілактикою – вакцинацією домашніх і диких тварин, зокрема імунізацією диких м’ясоїдних. А безкоштовну вакцину проти сказу можна отримати в державних ветклініках.

Що таке сказ і як запобігти

Сказ – гостре інфекційне захворювання тварин і людей, яке спричиняє вірус. Воно швидко пошкоджує центральну нервову систему і з вірогідністю 100% призводить до смерті людини.

Найчастіше люди інфікуються в результаті контакту (укусів) з хворими на сказ домашніми котами, собаками та дикими тваринами: лисицями, вовками та кажанами. Також небезпеку становлять безпритульні невакциновані тварини. 

Вакцина від сказу існує. Таких щеплень має бути п’ять: у день звернення до лікаря, а потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й дні. При появі симптомів вакцина не допоможе.

Сказу можна запобігти, якщо щорічно вакцинувати свійських тварин, триматись подалі від диких тварин і звертатись по медичну допомогу до появи симптомів. 

Симптоми

Ранні симптоми сказу можуть проявлятися у вигляді лихоманки з болем і поколювання чи печіння у місці рани. На початку інфікування у людини підвищується температура, вона відчуває біль, поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. На пізніших стадіях вірус поширюється на центральну нервову систему та спричиняє запалення головного та спинного мозку.

Інкубаційний період сказу – від 1 тижня до 1 року, але зазвичай становить 2-3 місяці. Найнебезпечнішими є укуси в ділянку голови та шиї.


📢 Inform.zp.ua працює, щоб ви знали правду. Ми щодня збираємо важливі новини про Запоріжжя, окуповані території та життя в регіоні. Якщо наша робота важлива для вас, підтримайте редакцію донатом — ваша допомога дозволить нам продовжувати писати для вас! ❤️ Підтримати: за посиланням 👈