З 2 по 9 травня у Запоріжжі зафіксували 98 звернень до медиків після укусів кліщів. У двох випадках діагностували хворобу Лайма.
Про це повідомили у Запорізькому обласному центрі контролю та профілактики хвороб.
Загалом від початку 2025 року у Запоріжжі до лікарів звернулося 313 осіб, з яких у чотирьох виявили хворобу Лайма.
Хвороба може уразити нервову систему людини, серце, а також опорно-руховий апарат і шкіру. Зазначається, що щеплення від хвороби Лайма немає.
У МОЗ надають поради, як запобігти можливому розвитку хвороби Лайма:
- Звернутися за допомогою до найближчого медичного закладу, щоб витягти кліща. Це можна зробити самостійно, але при видаленні кліщів вдома його частина може залишитися під шкірою;
- обробити місце укусу хлоргексидином, водою та милом, спиртом тощо;
- отримати рецепт на антибіотик, потрібний для знищення борелій, у сімейного лікаря. Не переривати його;
- не займатися самолікуванням, адже у 20-30% випадків плями на місці укусу немає, а зараження та хвороба Лайма – є.
Як вберегтися від укусів кліщів
- Якщо ви зібралися на прогулянку, то обирайте парки, сквери, де скошується трава. Це значно впливає на зниження чисельності кліщів;
- найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, прилягаючий до тіла, світлого кольору. На ньому добре видно кліщів;
- обов’язково використовуйте репелент – спеціальний аерозоль або мазь.
Виділяють три стадії розвитку хвороби Лайма:
Рання локалізована: виникає через 1-30 днів після укусу кліща, проявляється мігруючою еритемою, що зберігається 2-3 тижні без лікування. На місці укусу кліща виникає червона папула з чіткими краями. У третині випадків хвороба завершується на цьому етапі, в інших – переходить в наступну стадію.
Рання дисемінована: виникає через 3–10 тижнів після укусу кліща, проявляється множинними мігруючими еритемами, запамороченнями, мінінгізмом, менінгітом, серцево-судинними блокадами тощо.
Пізня, або хронічна: виникає через місяці або й роки після зараження, з’являється неврологічними та ревматологічними проявами з переважним ураженням кістково-м’язової системи (артрити) чи нервової (нейробореліоз, хронічний атрофічний акродерматит).
📢 Inform.zp.ua працює, щоб ви знали правду. Ми щодня збираємо важливі новини про Запоріжжя, окуповані території та життя в регіоні. Якщо наша робота важлива для вас, підтримайте редакцію донатом — ваша допомога дозволить нам продовжувати писати для вас! ❤️ Підтримати: за посиланням 👈