Главная » Общество » Колаборантські ігри з сенсами: як на окупованих територіях Запорізької області отруюють свідомість українців

Колаборантські ігри з сенсами: як на окупованих територіях Запорізької області отруюють свідомість українців

Фейк
Фейки

Після тимчасової окупації більше, ніж 70% Запорізької області, колаборанти і російські загарбники почали масовану атаку на мізки запорожців. Вони заблокували українське мовлення, закрили всі проукраїнські медіа, одночасно створюючи власні газети, відкриваючи телеканали і розповсюджуючи масиви фейків і маніпуляцій через свої телеграм-канали. Ми нарахували не менше 24 телеграм-каналів, які займаються системним розповсюдженням маніпуляцій і фейків на окупованих територіях. Їх сукупна аудиторія наразі становить більше 275 тисяч підписників. Головний контент цих каналів — дискредитація української влади, армії, загалом. всього українського, відбілювання дій російських загарбників і формування позитивного іміджу “спасітельніци росії”. Зупинимося на основних з них.

Інформація актуальна на 28 липня 2022 року
Інформація актуальна на 28 липня 2022 року

“Владимир Рогов” — телеграм-канал, помішаний на “нацистах” і “наркоманах”

Найбільший за аудиторією є телеграм-канал Володимира Рогова. Його аудиторія нараховує більше 92 тисяч підписників. Вона зросла майже на 8000 підписників за останні три тижні. Але чи є ця аудиторія реальною, питання відкрите. Судячи з даних uk.tgstat.com, його дописи, в середньому, читає, як мінімум, втроє менше підписників. Він називає себе членом головної ради адміністрації Запорізького регіону, є одним з головних зрадників і колаборантів, які працюють на території Запорізької області. Він — основна балакуюча голова на пропагандистських медіа росії на кшталт РИА Новости. Нещодавно він потрапив у санкційні списки ЄС за антиукраїнську діяльність. в своєму телеграм-каналі він транслює основні російські наративи про Донбас,  велич росармії і мрії про “звільнення” Запоріжжя і інших територій України від “бойовиків Зеленського”. В його телеграм-каналі і заявах простежується кілька “пунктиків”.

Пунктик перший: в Запоріжжі орудують “галіційські нацисти”. Він повторює цю мантру і в телеграм-каналі, і на пропагандистських площадках російських медіа. насправді, ніяких “галіційських нацистів” в Запоіжжі немає, бо їх не існує в природі і ніколи не існувало. Однак зупинити Рогова неможливо. Він бачить “нацистів” майже в кожній дії української влади чи армії.

Скріншот: Telegram канал Владимир Рогов
Скріншот: Telegram канал Владимир Рогов

Ще один пунктик автора каналу — це “наркомани”. Наркозалежними, з його точки зору, є представники центральної влади України на чолі з президентом Володимиром Зеленським, командуюючі ЗСУ, склад ЗСУ, а також всі, хто має проукраїнську позицію. Часто конструкт “наркомани” йде поруч з “нацистами”. Рогов транслює ідею, що “наркомани і нацисти” знищують Україну, спалюють поля з пшеницею, реалізують геноцид і ще безкінечну череду  маяні, яку продукує викривлена уява “члена головної ради регіону”

Скріншот: Telegram-канал Владимир Рогов
Скріншот: Telegram-канал Владимир Рогов

Ще один тригер Рогова — це існування міфічного УГІЛа, “Украинского государства Ивано-Франковска и Львова”. Що це — не знає ніхто. Тим не менш, заклики типу “терористичний початок злоякісного новоутворення УГІЛ, створеного на постукраїнському просторі, не залишає їм [ЗСУ] шансу діяти якось інакше, і це чудово розуміють «архітектори» цього новоутворення – англосакси, тому так і діють чітко з ударами по критичній інфраструктурі”. Терористичне угруповання УГІЛ має бути знищено!” з’являються в його телеграм-каналах і пропагандистських етерах доволі часто.

Скріншот: Telegram-канал Владимир Рогов
Скріншот: Telegram-канал Владимир Рогов

За даними проєкта “Перевірено.Запоріжжя”, телеграм канал Володимира Рогова є одним з лідерів по розповсюдженню фейків і маніпуляцій на території Запорізької області.

Найчастіше Рогов публікує дискредитуючі українську владу і ЗСУ дописи, паралельно з цим розповідаючи про псевдодосягення окупаційної влади на тимчасово окупованих територіях Запорізької області.

“Администрация Города Мелитополь” — телеграм-канал псевдовлади Мелітополя

Телеграм-канал з аудиторією в майже 27000 підписників позиціонує себе як “Офіційна інформація Адміністрації Мелітополя”. Насправді, вона також є джерелом маніпуляцій і антиукраїнських фейків. За даними проєкта “Перевірено. Запоріжжя”, за тиждень (18-22 липня 2022 року) в телеграм-каналі кожен п’ятий допис містив в собі недостовірну інформацію. Телеграм-канал призначений для офіційних повідомлень самопроголошеної  влади та анонсів на кшталт перегляду в “мелітопольському парку ім. Горького, за підтримки міністерства оборони рф, фільму “Брат-2” у новому літньому кінотеатрі”. Загалом, такі “офіційні канали” є в Мелітополі, Бердянську, Якимівці, Кирилівці, Дніпрорудному, Токмаку. Загалом аудиторія цих телеграм-каналів не дуже численна, але щільність дописів достатньо висока.

“Южный Плацдарм” — агресивний фейкомет

Телеграм-канал, який є продовженням однойменного медіа, що просуває російські наративи на території області, стабільно є лідером в розповсюджені фейків. Так, за даними проєкта “Перевірено.Запоріжжя”, телеграм-канал постійно входить в п’ятірку лідерів по розповсюдженню недостовірної інформації. Найбільше вони продукують фейки, спрямовані на дискредитацію української армії,  досить значна частина фейків стосується псевдодосягнень окупаційної влади в соціальній сфері і економіці. Також вони продукують маніпуляції і фейки, які знецінюють Україну як незалежну державу, зачіпають питання територіальної цілісності країни.

Скріншот: Telegram-канал “Южный Плацдарм”
Скріншот: Telegram-канал “Южный Плацдарм”

Якщо коротко описати контент цього (та інших) колаборантських телеграм-каналів, то сутність їх заяв зводиться до простого: “Все, що українське, погане, все, що російське — прекрасне”. Насправді ж, область потерпає від руйнувань від обстрілів російських військ, в регіоні через них же горять поля з пшеницею, на окупованих територіях загарбники змушують людей погоджуватися на  невигідні умови ведення бізнесу і просто життя. При цьому пропагандистська машина створює ідеальну картинку того, як “регіон повертається до мирного життя”, зовсім не зважаючи на те, що саме російська армія забрала її у жителів Запорізької області зокрема і України в цілому. Ця викривлена реальність, яка проявляється в дописах усіх телеграм-каналів колаборантів, є частиною продуманої інформаційної війни, яка продовжується тепер вже безпосередньо на всіх тимчасово окупованих територіях Запорізького регіону.

Варто згадати про ще кілька телеграм-каналів, які просувають ідеологію росії і дискредитують все українське: це телеграм-канала колаборанта Євгена Балицького, який зараз називає себе “головою  адміністрації Запорізької області”. Він також є лідером у розповсюдженні фейків і маніпуляцій, пов’язаних з діями української влади і ЗСУ, клон-канал Энергодар Сегодня (телеграм-канал з такою ж назвою містить проукраїнский контент), Типичная Акимовка, Токмак Сегодня. Всі вони об’єднані великою кількістю маніпулятивної і недостовірної інформації. Найбільше авторів телеграм-каналів тригерить з приводу дій ЗСУ: саме їх вони звинувачують у цілеспрямованому підпалі полів з пшеницею, обстрілах “мирних мешканців Енергодару”, “атаках на ЗАЕС”, руйнуванні цивільної інфраструктури, транслюючи ідеї про недолугість, злочинність і  жорстокість українських воїнів.

Скріншот: Telegram-канал Евгений Балицкий
Скріншот: Telegram-канал Евгений Балицкий

Разом з тим, вони  намагаються відбілити будь-які злочинні дії російської армії і додати до цього соціальних новин: про російську атестацію шкіл, знижені ціни на комуналку, бензин, ліки тощо. Зазвичай, все це є або незаконним, або фейками. Але колаборанти не зупиняються і поки що продовжують спотворювати свідомість українців токсичним, відверто шкідливим контентом.

Наталія Виговська, 

регіональна представниця ІМІ в Запорізькій області