7 грудня в Україні відзначають День місцевого самоврядування, і для Запорізької області він має неабияке значення. Рівно рік тому Запорізька обласна рада отримала нове керівництво, отже головним завдання було швидко консолідувати політичні сили та налаштуватись на ефективну роботу.
Поговорили з Оленою Жук, головою Запорізької обласної ради про те, як вона разом з новою командою налагоджувала стабільну роботу, як змінилось бачення розвитку області та обговорили економічний прогноз області на 2022 рік.
Як ваша команда та особисто Ви зустрічаєте День місцевого самоврядування?
– Для нас це свято – можливість «звірити годинники», зустрітись із колегами, визначити пріоритети розвитку. Фуршетів точно не буде. Ми в процесі розробки бюджету 2022 року, процес надскладний, адже маємо обмежену кількість грошей, і потрібно максимально передбачити та збалансувати витрати.
Рік тому вас призначили головою Запорізької обласної ради. За всі роки це вперше, коли на таку керівну посаду призначили жінку. До цього у вас вже був політичний бекграунд. Наскільки швидко вдалось вийти на стабільну роботу та порозумітись з командою?
– 30% – це середній гендерний баланс, який є сьогодні і в Верховній Раді, і в інших органах. Для Запорізької обласної ради такий відсоток – дуже багато. В попередніх скликаннях це було близько 17%. Мені, наприклад, не так важливо, жінка чи чоловік займає певну посаду. Більше важливіша ефективність роботи того чи іншого депутата – в комісіях, на територіях, в наданні будь-якої допомоги. Точно можу сказати, що мої колеги-депутатки дуже активні. Спостерігаю за ними із задоволенням.
Ви починали роботу в такий собі “буремний період”. Які очікування були, коли починали свою роботу на посаді та чи змінилось бачення розвитку області за останній рік?
– Розпочали роботу в грудні минулого року, часи дійсно були “буремні”. Зіткнулись із непорозумінням у політичних фракціях. Оскільки це були останні дні року, у нас не було сил та часу на розбрат, тобто нашою задачею була консолідація політичних сил, прийняття бюджету області, і ми це зробили. Крім того, задачі, які ставила собі на той період – виконані. Перш за все, Запорізька обласна рада працює ефективно, вона в синергії з Запорізькою обласною адміністрацією, з громадами області.
Які програми реалізуються в Запорізькій області та які планується реалізувати найближчим часом?
– Існує більше 30-ти програм, які реалізує обласна рада. Ми намагаємось охопити всі сфери: від допомоги малозабезпеченим верствам населення до розвитку сільського господарства. Бюджет-2022 року вже на завершальних стадіях балансування і на наступний рік він поки що на рівні 3,3 млрд гривень. Ми сподіваємось на перевиконання прогнозних показників. Адже, кожна гривня – це допомога певним програмам.
Зараз ми закінчуємо працювати над проєктом дитячого протитуберкульозного санаторію. Це будівля, яка більше, ніж рік тому була реконструйована.
В майбутньому дуже хотілося б приділили більше уваги інфраструктурі. У нас є дуже велика проблема з водопостачанням Запорізької області.
Відео-версія інтерв’ю
Які галузі Запорізької області є найбільш розвиненими та якими перемогами цього року поділитесь?
– Найбільш розвинені галузі в Запорізькій області – металургія та агросектор. Вони цього року дали найбільше перевиконання бюджету, рекордне за останні роки. Завдяки цим сферам додалось більше 300 млн гривень на фінансування програм з будівництва лікарень, термомодернізації будівель, пожежній безпеці, допомозі дітям, інтернатам.
Головна перемога цього року – стабільне функціонування медичної сфери. Інфекційна лікарня витримала другу хвилю COVID-19, навантаження на лікарні було значно більше, ніж в інших областях України.
Цього року найбільше фінансування отримала медична сфера та лікарні. І не тільки із обласного бюджету, а й із бюджету держави.
Облрада вже має проект бюджету області на 2022 рік. Ваші експертні прогнози: чого очікувати від економіки і, відповідно, чи зможе обласна рада забезпечити функціонування соціальної сфери регіону?
– Запорізька обласна рада і Запорізька обласна адміністрація відпрацювали проєкт бюджету області на 2022 рік. Далі він ще буде відкоригований, поки йде робота в комісіях та надходять питання від територій. Проте, бюджет максимально балансується.
Щодо прогнозів на наступний рік, то в перевиконанні, нажаль, він буде менший, ніж цей. Цього року ми розподілили рекордну кількість фінансів. Наступний рік буде помірним. Це означає, що комунальним підприємствам Запорізької обласної ради, найголовніше: лікарням, геріатричним пансіонатам, інтернатам потрібно буде як найефективніше використовувати кожну бюджетну копійку.