Главная » Интервью » Запоріжжя та туризм: проект CERTOUR об’єднав підприємців галузі

Запоріжжя та туризм: проект CERTOUR об’єднав підприємців галузі

Туризм в Запоріжжі

Коронавірус суттєво позначився на туризмі. Скоротилися подорожі на всіх напрямках у світі. Проте запроваджені карантині обмеження стали поштовхом для розвитку внутрішнього туризму. Все про галузь подорожей в межах нашого регіону знає Володимир Степаненко – керівник Регіонального фонду підтримки підприємництва в Запорізькій області. Саме у пана Володимира наші журналісти поцікавились про зміни в цій галузі.

Володмир Степаненко про туризм
Володимир Степаненко в інформ-центрі inform.zp.ua
  • Як змінилась сфера внутрішнього туризму в Україні за останні півроку з економічної точки зору?

В період коронавірусу важко відслідковувати зростання бізнесу. Щодо туризму можу сказати, що ми сподівались, що пандемія вплине негативно. На сьогодні можемо констатувати, що український і запорізький внутрішній туризм має розвиток. В тому числі за рахунок грантових коштів, які надають наші країни-партнери.

  • Чи зросла ціна на відпочинок в Україні?

Тут важко сказати, оскільки туристичним бізнесом займаються не лише юридичні особи, а й ФОПи, які не звітують в управління статистики. Дослідження, які проводила обласна адміністрація разом із громадськістю, свідчать, що рівень цін залишився незмінним. Той, хто намагався підняти ціни і на цьому отримати прибутки, вони не досягли очікуваного. Тому сподіваємось, що ціни на послуги внутрішнього туризму залишаться на тому ж рівні у 2021 р.

CERTOUR ІІ 

CERTOUR у Запоріжжі: для кого проект і що дає

  • В Україні вже який рік впроваджується проект CERTOUR ІІ. Розкажіть детальніше, на якому він етапі і коли очікується завершення?

Наша організація в своїй роботі визначилась ще раніше в пріоритетах. Одним із них є розвиток і підтримка туристичної галузі в Запорізькій області. Оскільки на розвиток туризму у нас не передбачені великі кошти з обласного бюджету, наша організація в рамках статутної діяльності намагалась залучати грантові кошті задля розвитку туристичної сфери в Запорізькій області. Вважаю, що нам це вдалося.

Одним із прикладів є саме проект ЄС CERTOUR ІІ — це поліпшення менеджменту в туристичній галузі, зокрема в Запорізькій області. Він є продовженням першого CERTOUR, який стосувався сертифікації якості агротуристичних послуг в Запорізькій області. Проект зачепив велику ланку наших бенефіціарів, наших надавачів послуг в туристичній галузі. В тому числі в сільському зеленому туризмі. Ми з цим проектом намагались допомогти запорізькому бізнесу, поліпшувати якість наданих послуг, поліпшувати менеджмент задля отримання додаткового прибутку та розвитку галузі.

Цей проект є міжнародним, в ньому беруть участь 5 країн і 6 організацій. Три країни представлені муніципалітетами, одна — громадською організацією. Україну на конкурсних засадах представляє Регіональний фонд підтримки підприємництва. Лідером  проекту — східна філія Македонської торгово-промислової палати Греції.

CERTOUR ІІ в Запоріжжі
Візит делегації партнерів міжнародного проєкту «CERTOUR ІІ» до Запорізької області
  • Хто в Запорізькій області потрапив до CERTOUR?

Задля проекту виділено 40 бенефіціарів-отримувачів послуг – це власники і працівники туристичної галузі Запорізької області. Протягом двох років нами спільно з партнерами створена навчальна онлайн-платформа. А також створені інструменти підтримки, такі як Canvas, Radar і Бізнес-план. Вони завантажені також на цій платформі, і будь-який учасник проекту може зайти на платформу та отримати новітні інструменти підтримки. Нами створена спільна інтернаціональна мережа туристичних об’єктів, яка об’єднала країни, що виходять до басейну Чорного моря – це туристичні об’єкти Греції, Румунії, Вірменії, України та Туреччини.

  • Які інструменти є на онлайн-платформі для підприємців?

Вона налічує в своєму складі уроки, що стосуються навчання об’єктів та суб’єктів туристичної галузі шляхом впровадження таких інструментів як Canvas, Radar і Бізнес-план. Також вони стосуються відкриття нових напрямків туристичної галузі та поліпшення існуючих, оцінки ефективності навчання. Крім цього продовжується сертифікація якості наданих послуг, видача сертифікатів міжнародного зразку.

Зелений туризм в Запорізькій області

CERTOUR у Запоріжжі: кому і як допоміг

  • Як проект CERTOUR ІІ допоміг підвищити конкурентоспроможність підприємців у туристичному бізнесі?

Будь-який проект, в тому числі і цей, надає поштовх задля популяризації цієї галузі. До 2013 р, коли наша організація ще не займалась просуванням туристичної сфери, зокрема сільського зеленого туризму, у нас про деякі об’єкти погано знали в Україні та світі. Всі вважали, що Запорізька область – це лише національний заповідник «Хортиця», це лише річка Дніпро, потужні промислові об’єкти і Азовське море. Зараз шляхом популяризації ми досягли того, що Запорізьку область вже знають. Люди знають, що у нас окрім цих потужних туристичних об’єктів є і дрібні — сільського, гастрономічного туризму, етнічні та етнографічні об’єкти. Тому завдяки цьому проекту відбулась ще і популяризація загалом регіону, оскільки ЄС на це виділив також кошти задля розвитку туризму в Запорізькій області.

  • На скільки у відсотках зріс попит на ті місця, які досі були людям невідомі на території Запорізької області?

Важко у відсотках розповідати. Підкреслю, у нас є такі об’єкти туризму, які крім того, що розвиваються, залучають туристів не тільки із Запорізької області. Вони ще й намагаються об’єднатися у кластери. Успішними прикладами є «Кластер зеленого туризму «Зелене кільце Мелітопольщини». Або ГО «Чарівна Таврія», який об’єднує 7 об’єктів туризму, вони розміщені в тому числі і навколо нашої Кам’яної могили. Тому турист, який хоче відвідати Мелітопольський район, він має змогу отримати великий комплекс якісних та різноманітних туристичних послуг. Також коли людина у нас відпочиває на узбережжі Азовського моря, вона може у вільний час відвідати об’єкти, які знаходяться близько до їх місця відпочинку. Таким прикладом є розвиток туристичної галузі у селі Новопетрівка Бердянського району. Там понад 7 офіційно відкритих об’єктів сільського зеленого і гастрономічного туризму.

Туризм в Запорізькій області

  • Проект CERTOUR ІІ закінчується у 2021 році. Чим він має завершитись?

Ми пройшли велику ланку освітніх та інформаційних послуг, які ми надали нашим бенефіціарам-отримувачам послуг. Тепер у нас логічно було б запровадити навчальні візити. Це було передбачено Європейською комісією в цьому питанні. У нас проектом було передбачено відвідування грецьких та турецьких об’єктів туризму. На це було виділено кошти та відібрано представників туристичної галузі. Але карантин вніс свої корективи. Тому сподіваємось, якщо рух для відвідувань буде відкрито, ми впораємось з цим завданням. Якщо ні, то ми запровадимо нові інструменти підтримку туристичного бізнесу.

Подписывайтесь на наш Telegram-канал и станьте частью событий нашего города: https://t.me/informzp1