Главная » События » Культура » Історія Запорізького краю: відкриття лялькового театру
Історія Запорізького краю: відкриття лялькового театру

Історія Запорізького краю: відкриття лялькового театру

Запорізька дослідниця та краєзнавиця Ганна Черкаська продовжує розповідати журналістам Іnform.zp.ua про історію Запорізького краю та видатних особистостей.

Дослідниця розповіла про події, що відбувались 20 січня у Запорізькій області десятки років тому, а також факти з життя співачки Марії Сокіл. 

20 січня

1945 – із Поліг на Дніпробуду виїхало 1 650 чоловік. Зароблені за 7 днів роботи гроші вони внесли до Фонду оборони на будівництво ескадрильї винищувачів “Відбудовник Дніпрогесу”.

1971 – у Запоріжжі відкрито ляльковий театр.

1999 – м. Юнгстаун, штат Огайо, померла співачка Марія Сокіл. 

Читайте также: Історія Запорізького краю: життя чемпіона Володимира Ященко

Вона побачила світ 18 жовтня 1902 р. у селі Жеребець поблизу Оріхова Олександрівського повіту на Катеринославщині в сім’ї народних вчителів. Після закінчення початкової школи батько відвіз десятирічну дочку до Катеринослава. У губернському місті вчилися старші брати Микола та Василь, жили вони в сім’ї Івана Труби на повному пансіоні. Там же й оселилася Марія, учениця жіночого комерційного училища С. І. Степанової. Там її почув Антон Хорошун і порадив батькам повести доньку до знаменитої викладачки вокалу Зінаїди Малютіної. Після прослуховування Маню відразу ж зарахували до музичного училища, яке згодом стало консерваторією. Разом з Марією Сокіл у класі вокалу Зінаїди Малютіної вчився Іван Паторжинський, вони подружилися, часто співали дуетом.

Читайте также: Історія Запорізького краю: перейменування проспекту Металургів

Навесні 1927 р. разом із Іваном Паторжинським дебютувала на сцені Харківської опери й упродовж трьох літ була його солісткою, примадонною. Потім великий успіх: у 1929 р. Марія Сокіл виконала партію Маргарити в опері «Фауст». Тоді ж Марію Сокіл відрядили на стажування до оперних театрів Німеччини та Італії. І в тому ж таки 1929 році вона вийшла заміж за талановитого композитора Антона Рудницького.rudnizУ 1930 році Рудницькі переїхали до нової радянської столиці. Три роки Марія Сокіл співала в Київському оперному театрі. Вона переспівала весь репертуар української, російської, зарубіжної класики, виконувала українські пісні.

4 червня 1932 року молоде подружжя приїхало до Львова, гадали, що на 2-3 роки. Уже 16-го червня Марія Іванівна дала власний концерт у Львові, який одразу ж став подією на Галичині. 

Влітку 1933 року її і чоловіка запросили до Віденської опери. Марія Сокіл отримала перше місце і премію за участь у Міжнародному вокальному фестивалі у Відні. Вона виступала від України, вже не будучи її громадянкою Співачка гастролювала у Варшаві, Відні, Празі, Берліні, Вільнюсі, Ризі, здійснила поїздки містами Галичини, не повертаючись до Радянської України.

Читайте также: Історія Запорізького краю: указ про будівництво міста Ногайська

Вона співала на оперних сценах Нью-Йорка, Чикаго, Філадельфії, Детройта, а також як камерна співачка, як вона сама говорила, “від моря до моря”. Увесь збір від концертів, а це 7 тисяч доларів, Марія Сокіл віддала на завершення будівництва медичного комплексу у Львові, подарувала також на три тисячі доларів комплекти медичних інструментів.

1940 року студія грамзапису “Арт-рекордіум студіус” запросила нашу землячку записати альбом, до якого увійшло вісім українських пісень у обробці Антона Рудницького. Знялась у фільмі Василя Авраменка «Запорожець за Дунаєм», де зіграла роль Одарки. Напередодні війни вона була солісткою квартету “Космополітен Старс оф Опера”, з яким упродовж кількох років концертувала по всій Америці.

У Нью-Йорку у Рудницьких народилися сини: Роман 1944-го року і Доріан – 1946-го.hqdefault
Із 1958 року Марія Сокіл викладала у консерваторії та музичній академії Філадельфії. Музичну справу батьків продовжили сини Доріан і Роман. Молодший Рудницький виявився талановитішим, він закінчив Джульярдську школу в Нью-Йорку, потім удосконалював свою майстерність у Петрі, у якого ще батько учився.

В останні роки життя чоловік Марії Сокіл написав кілька книг із музикознавства: “Українська музика”, “Про музику і музик”.
1996 року національна опера України поставила “Анну Ярославну”, на прем`єру якої приїздила 94-літня вдова Марія Іванівна разом із синами – Романом і Доріаном. Померла 20 січня 1999, в Юнґставні, штат Огайо, у віці 96 років.

Подписывайтесь на наш Telegram-канал и станьте частью событий нашего города: https://t.me/informzp1