У соцмережах шириться черговий російський фейк, що нібито в Україні запустили масову кампанію під назвою «Контракт 60+» і почали мобілізувати пенсіонерів. Однак ця інформація не відповідає дійсності.
Про це повідомляє Центр протидії дезінформації, який верифікував дані в Силах оборони України.
Жодної рекламної кампанії чи примусової мобілізації чоловіків 60+ не існує. Ці чутки є частиною інформаційної війни росії, спрямованої на дискредитацію мобілізаційних заходів в Україні.
Російська пропаганда намагається посіяти паніку серед українців, зокрема в прифронтових регіонах, як-от Запорізька область. Але насправді:
- жодної примусової мобілізації пенсіонерів немає;
- новий контракт 60+ — добровільний, і закон ще не прийняли остаточно;
- основна мета — дати шанс досвідченим людям повернутися на службу, якщо вони цього бажають.
Що відбувається насправді?
4 червня Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт №13229, який передбачає можливість добровільної військової служби за контрактом для чоловіків, старших за 60 років. Після остаточного ухвалення закону чоловіки старше 60 років зможуть добровільно служити у частинах забезпечення або на тилових посадах.
Йдеться не про мобілізацію, а про одноразовий контракт строком на 1 рік. Учасники зможуть обіймати небойові посади у рядовому, сержантському або офіцерському складі (за певних умов).
Для підписання контракту потрібно пройти військово-лікарську комісію та отримати згоду командира. Передбачено випробувальний термін — 2 місяці. Спеціальних грошових виплат за цим контрактом не передбачено.
Про мобілізацію 50+ в Україні
Чоловіки віком 50–60 років мобілізуються на загальних підставах, як і інші військовозобов’язані, але переважно не направляються до штурмових частин. Їх залучають до служб забезпечення, інженерних, логістичних і технічних підрозділів — або на передову за власним бажанням.
Про «Контракт 18-24»
З лютого 2025 року діє контракт для молоді віком 18–24 роки. Це добровільна участь у бойових діях строком на рік з гарантованою виплатою до 1 млн грн і низкою бонусів:
- компенсація житла;
- освіта за держкошти;
- пільги на проїзд і комуналку;
- іпотека під 0%;
- право на виїзд за кордон після служби.
Контракт передбачає обов’язкову участь у бойових діях не менше 6 місяців, проходження навчання та адаптаційного періоду.
Також є нововведення. За даними Міністерства оборони, уряд схвалив зміни до законодавства, які гарантують однорічну відстрочку від мобілізації після завершення служби за контрактом.
Раніше ми писали, що росіяни, посилаючись на “анонімні джерела”, заявляють, що начебто з 1 вересня українська влада планує мобілізувати до мільйона жінок. Окремо підкреслюється нібито “зниження вікового порогу до 18 років”.
📢 Inform.zp.ua працює, щоб ви знали правду. Ми щодня збираємо важливі новини про Запоріжжя, окуповані території та життя в регіоні. Якщо наша робота важлива для вас, підтримайте редакцію донатом — ваша допомога дозволить нам продовжувати писати для вас! ❤️ Підтримати: за посиланням 👈