inform.zp.ua

Продукти є, грошей — немає: як живе окупований Бердянськ у червні 2025 року

Бердянские рынки проверят на ботулизм

Ілюстративне фото / Иллюстративное фото

Журналісти Inform.zp.ua поговорили із тими, хто залишився, і з тими, хто підтримує зв’язок із дому, що став далеким. Цей цикл матеріалів — про повсякденне життя тимчасово окупованого Бердянська. Що відбувається з містом після 27 лютого 2022 року? Як змінилися ціни, послуги, робота, транспорт і саме відчуття простору? Чим живе місто, в якому поменшало голосів, але з’явилися нові обличчя?

Що їдять і скільки платять

Після початку широкомасштабного вторгнення полички продуктових магазинів у Бердянську швидко спорожніли. Уже в перші дні окупації люди почали скуповувати продукти “впрок” – у паніці змітали з полиць усе, що здавалося стратегічно важливим: борошно, крупи, консерви. Черги ставали дедалі довшими, а придбати бодай щось ставало складніше. До війни у Бердянську стабільно працювали найбільші українські торгівельні мережі – АТБ, Сільпо, Велмарт, а також місцеві красниці, міні-маркети й продуктові ринки. Люди мали широкий вибір товарів, а постачання відбувалося регулярно. Проте із захопленням міста українські мережі припинили роботу. Поставки українських товарів до міста часто блокувалися. У той самий час продукти з Росії до міста ще не надходили, що спричинило локальну продуктову кризу. 

Згодом, з квітня 2022 року на прилавках почали з’являтися продукти з так званих ДНР та ЛНР. Якість цих товарів викликала багато нарікань: місцевим доводилося експериментувати та звикати до незнайомих брендів, підбираючи хоча б умовно прийнятну заміну звичному. Особливо складно було людям з дієтичними обмеженнями – наприклад, з непереносимістю глютену або лактози, адже вибору фактично не було. В місті з’являлися товари російського виробництва, крамниці переоформлювали за новими правилами – з червня 2022 року ціни встановлювали в двох валютах: в гривнях та рублях, а з часом присутність гривні зменшувалася та лишилися тільки рублі.

Після трьох років окупації постачання до міста стабілізувалося. У супермаркетах здебільшого можна побачити товари російського та білоруського виробництва. Але можна зустріти й «екзотичні» товари імпортозаміщення: наприклад, Coca-Cola з Афганістану або шоколадки з Ірану.

Coca-Cola з Афганістану в Бердянську

Водночас сформувався і внутрішній ринок: з’явилися локальні продуктові мережі (“Мера”, “Тема”), відновили роботу ринки (Центральний ринок, ринок по вулиці Північна). Проте довіра до новостворених торгових точок часто є нижчою, ніж до старих, відомих мешканцям брендів.

Цікаво, що нові власники не стали надто ускладнюватися, влаштовуючи “мозкові штурми” з приводу нових назв чи оформлення. Наприклад, магазин “Тема” майже не відрізняється за кольоровою гамою та стилем від української “Єви”. А “Мера” зайняла чи не усі приміщення колишніх супермаркетів “АТБ”. Подібний “тренд” простежується й на деяких продуктах: торгову марку “Мрія” просто транслітерували російською – “Мрия”. 

Магазини “Тема”, які відкрились замість української мережі “Єва”

Ціни в червні 2025

Саме тому ми вирішили дізнатися, як сьогодні виглядають ціни на базовий набір продуктів у Бердянську – на ринку та в супермаркеті. До набору увійшли найнеобхідніші позиції: хліб, яйця, молоко, м’ясо (курятина, свинина, яловичина), соняшникова олія, картопля, огірки, яблука, капуста, крупи (рис, гречка, вівсянка), макарони, борошно. Такий набір дозволяє оцінити не лише доступність продуктів, а й різницю у ціноутворенні залежно від типу торгової точки.

Соняшникова олія в магазині окупованого Бердянську

Незважаючи на видиму наявність продуктів на бердянських прилавках, реальна доступність базового набору харчів для місцевих мешканців залишається під питанням. Різниця між ринком і супермаркетами часто не є принциповою, а іноді – навіть відсутня. Натомість на перше місце виходить не вибір, а можливість купити хоча б щось із необхідного.

Високі ціни у Бердянську стали предметом критики навіть з боку проросійських діячів. У квітні цього року колаборанти скаржилися на невідповідність ціни та якості продуктів у супермаркетах Бердянська:

Скрін із Телеграм каналу колаборантів

Що з доходами та пенсіями

На тлі проблеми невиплат зарплат цінова криза відчувається дедалі гостріше. Йдеться про як про комунальні підприємства, так і про великі держструктури. У жовтні 2024 окупаційна влада публічно визнавала масштаб проблеми із затримками зарплат у Бердянську та на тимчасово окупованій території Запорізької області. Серед найбільших боржників є такі державні підприємства, як ГУП “Бердянський  морський торгівельний порт” та ГУП “Державний зерновий оператор”. Останнє “загрузло в судових тяжбах на мільярди рублів” і регулярно порушує трудові права працівників. Затримки зарплат у цих структурах носять системний характер, а борги перед працівниками іноді сягають мільйонів рублів. Таким чином, навіть представники місцевої адміністрації змушені визнавати глибоку соціально-економічну кризу.

У січні 2025 року працівникам водоканалу Більмацького (Куйбишевського) району виплатили понад 3,3 млн рублів боргу із зарплати лише після звернення до окупаційної прокуратури. Подібна ситуація складалася і в інших районах: щоб отримати чесно зароблене, людям доводиться звертатися до “наглядачів”, бо місцева влада на ситуацію впливати не здатна.

Для літніх людей ситуація не краща. Мінімальний розмір пенсії в Росії у 2025 році становить близько 15 250 рублів (7 506 грн) для не працюючих пенсіонерів. На окупованих територіях, зокрема в Бердянську, місцевим пенсіонерам пропонують оформлювати російські пенсії, які часто не перевищують цей мінімум. 

Тож, продуктовий ринок у Бердянську – це радше маскування, ніж справжній показник економічної стабільності. За “привабливою” картинкою ховається глибока соціально-економічна криза: штучна монополізація торгівлі, завищені ціни, затримки зарплат і деградація трудових прав. 


Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Exit mobile version