Главная » Общество » (Не) в пріоритеті: як розслідуються справи про порушення прав журналістів з боку чиновників міськради
(Не) в пріоритеті: як розслідуються справи про порушення прав журналістів з боку чиновників міськради

(Не) в пріоритеті: як розслідуються справи про порушення прав журналістів з боку чиновників міськради

Сім кримінальних проваджень, які стосуються перешкоджання професійній діяльності журналістів, наразі розслідуються правоохоронцями в Запоріжжі. Причому три з них стосуються недопуску запорізьких журналістів на сесійні засідання Запорізької міської ради в січні-лютому 2021 року. Ці справи, говорять правоохоронці, об’єднані в одну і  перебувають на особливому контролі в керівництва обласної поліції. 

Те, що ця справа є пріоритетною, говорили т.в.о. начальника слідчого управління Андрій Кулініч, заступник начальника слідчого управління Олександр Григор’єв та заступник начальника відділу дізнання ГУНП в Запорізькій області Дмитро Шептицький на зустрічі з регіональною представницею ІМІ в середині травня. Разом з тим, потерпілі у справі і адвокат, який представляє їх інтереси, говорять про затягування справи і небажання правоохоронців проводити слідчі дії.

За словами заступника начальника відділу дізнання ГУНП в Запорізькій області Дмитра Шептицького, в межах цього кримінального провадження потерпілими визнано п’ять журналістів, усіх учасників подій допитано. Також, за його словами, розслідується й інцидент із застосуванням фізичної агресії до редакторки сайту “Неначасі” Катерини Майбороди з боку депутата міськради від фракції “Партія Володимира Буряка “Єднання” Олександра Онищенка.Також, за словами заступника начальника слідчого управління ГУНП Олександра Григор’єва, наразі ще нікому не повідомлено про підозру. Правоохоронці не називають строки завершення розслідування, посилаючись на те, що слідчі й дізнавачі є незалежними особами і впливати на них не можна. Однак, запевняють представники ГУНП, усі необхідні процесуальні дії будуть зроблені в межах чинного законодавства.

Для того, аби справи проти журналістів розслідувалися оперативніше і ефективніше, в структурі Нацполіції створили відділи захисту інтересів суспільства і держави. В Запорізькій області зокрема відділ тільки формується. Його очолив Дмитро Гізюк, який на зустрічі з представницею ІМІ в кінці квітня також запевнив, що вони зацікавлені у взаємодії з медіа і готові надати будь-яку допомогу журналістам в межах їх компетенції.

Тим часом у потерпілих у справі і адвоката Сергія Лишенка, який з партнерами адвокатського об’єднання представляє їх інтереси, інше бачення ситуації. Наприклад, за його даними, ще наприкінці березня суд постановив провести виїмку документів і відеозаписів в мерії до 30 квітня. Чи зробили це правоохоронці, йому невідомо, бо жодної інформації про це адвокати не отримали – правоохоронці не відповіли на запит щодо цього.

Також після того, як одну з потерпілих у справі редакторку “Неначасі” Катерину Майбороду знову не пустили на сесію вже 23 квітня 2021 року під приводом того, що вона не акредитована, журналістка знову звернулась до поліції. Через день з’ясувалося, що її заяву не внесли в ЄРДР. Після того, як журналістка уточнила у слідчої, яка веде справу, що відбувається, їй повідомили, що заява зареєстрована і додана до матеріалів справи. 

“Я думала, що все добре, але 19 травня наш адвокат написав, що 21 травня відбудеться суд за скаргою слідчого судді про невнесення моєї заяви до ЄРДР. Виявилося, що заяву мали внести окремо в ЄРДР, а потім вже долучити до справи, чого не відбулося. Крім того, з’ясувалося, що адвокат не може подивитися матеріали справи і взагалі дізнатися, який стан справ з виїмкою документів і відеозаписів”, – розповіла редакторка “Неначасі”.

Як уточнив адвокат Сергій Лишенко, Орджонікідзевський районний суд Запоріжжя 21 травня розглянув скаргу на дії працівників поліції щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань з приводу повторного недопуску на сесію і задовольнив її.

“Справа розслідується тривалий час і очевидним є її затягування, небажання проводити слідчі дії, тощо. Так, зокрема, новий епізод не був внесений до ЄРДР та не розслідувався, його лише долучили до матеріалів справи. Хоча КПК чітко вказує на те, що кожна подія злочину має розслідуватися. І за потреби, як, наприклад, в нашому випадку, справи об’єднуються. Проте слідство чомусь так не вважає, – розповів Сергій Лишенко. 

За його словами, також потерпілі отримують інформацію про плани на слідчі дії, які не проводяться або ж проводяться з невідомим результатом. При цьому потерпілим відмовляють в ознайомленні з матеріалами справи. “Тому ми були змушені звернутися до суду для захисту. Тепер на черзі прокуратура”, – повідомив адвокат потерпілих. Варто додати, що 27 травня потерпілим, нарешті, дозволили ознайомитися з матеріалами справи.

До речі, адвокатів журналістам, які виступають потерпілими у справі, надав Інститут розвитку регіональної преси (ІРРП). За словами Катерини Майбороди, завдяки цьому вони мають більш повне розуміння, чи дійсно поліція робить все, що має, в цьому розслідуванні.

“Добре, що ІРРП допомагає нам у цій боротьбі. Наш адвокат помічає ті ризики, які для людей без досвіду роботи з досудовими розслідуваннями є неочевидними. І поки в Нацполіції говорять про пріоритетність справи, юристи добиваються коректного документообігу, доступу до справи та просто інформації про конкретні слідчі дії”, – уточнила редакторка “Неначасі”.

P.S. Ще в січні журналісти вирішили, що будуть паралельно позиватися до Запорізького міськвиконкому і вимагати дотримання норм закону. Поки його так і не подали: останні чотири місяці ситуація з допуском до міськради постійно змінювалася. Зараз вже остаточно зрозуміло, що обіцяний “прозорий, легкий і спрямований на захист журналістів” алгоритм допуску, який ввели в міськраді  – не працює. У мерії, традиційно, всупереч закону, його використовують з метою обмеження доступу. Тому журналісти планують  уточнити позов і все-таки піти до суду. 

”З одного боку, зрозуміло, що міська влада як система має більше ресурсу для придушення спротиву. Але ми продовжуємо рух, хоч це і виявилося довшим процесом, ніж планувалося”, –  резюмує Катерина Майборода.

Наталія Виговська, регіональна представниця Інституту масової інформації в Запорізькій області

Матеріал підотовлено в межах проєкту “Мережа медіаспостерігачів”, який виконує ІМІ за підтримки Freedom House

Подписывайтесь на наш Telegram-канал и станьте частью событий нашего города: https://t.me/informzp1