Главная » Общество » Здоровье » COVID-19 в Запоріжжі: як відбувається медична реформа під час пандемії
COVID-19 в Запоріжжі: як відбувається медична реформа під час пандемії

COVID-19 в Запоріжжі: як відбувається медична реформа під час пандемії

Медична реформа – проблемне питання. На період масштабного карантину припав наступний етап реформування. Як це позначилось на лікарнях Запоріжжя, а головне – на пацієнтах? Inform.zp.ua запитали Вікторію Ушакову – директорку департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради. 

  • Так, з 1 квітня стартував другий етап реформи. Перший стосувався первинної медичної допомоги. Наші 8 центрів ПМСД достойно увійшли в реформу, вони знаходяться в дуже привабливому становищі. Отримання коштів за укладенні декларації у наших центрів ПМСД проводиться в достатньому обсязі завдяки тому, що ще до початку реформи первинка в місті готувалася.

В Запоріжжі 3 роки поспіль працювала програма розвитку первинної медико-санітарної допомоги і абсолютно під всі заходи виділялися кошти з бюджету міста. Таким чином всі наші центри були укомплектовані медичним обладнанням, санітарним транспортом, проведені ремонти в амбулаторіях сімейних лікарів. До реформи ми підійшли готовими. Достатня кількість укладених декларацій, а це майже 90% населення було охоплено, дозволила достойне фінансування, якого вистачає і на утримання центрів ПСМД.

Якщо говоримо про вторинку, то вимогами до медичних закладів на період реформування було: перехід з комунальної установи в комунальне некомерційне підприємство, забезпечення необхідним медичним обладнанням і кадрами медичних працівників. В Запоріжжі абсолютно всі медичні заклади своєчасно виконали всі вимоги. Завдяки піклуванню міської влади вони всі були укомплектовані в достатньому обсязі медичним обладнанням. Керівники цих медичних закладів дуже відповідально підійшли до кадрового забезпечення. Ті медичні працівники, яких не вистачало за спеціальностями, пройшли перепідготовку, спеціалізацію. Абсолютно всі наші медичні заклади вторинного рівня своєчасно уклали договори з НСЗУ, а це 15 закладів.

Укладено договорів більш ніж на 100 пакетів надання медичної допомоги за програмою медичних гарантій – це стаціонарна хірургічна і не хірургічна допомога, пологово допоміжна, допомога пацієнтам з інфарктами, інсультами, паліативна, реабілітаційна допомога, амбулаторна поліклінічна. Всі пакети, які були в наявності для вторинки, були освоєні нашими медичними закладами. Нажаль епідемія COVID-19 внесла свої негативні корективи. Крім того, тарифи оплати кожного пакету вкрай некоректні, деякі в 3-3,5 рази менші ніж реальні.

  • Як виходити тоді із ситуації?

Нормативна база передбачає, що пацієнт за програмою медичних гарантій повинен отримати безкоштовну медичну допомогу. Коли пацієнту доводиться придбати якісь ліки або щось купити з необхідного – це є з одного боку порушенням нормативної бази, а з другого боку є необхідністю. Тому що тарифи вкрай некоректні і занижені. Ми неодноразово зверталися і до МОЗ, і до Кабміну щодо перегляду тарифи, але на сьогодні, нажаль, переглядаються лише тарифи на надання медичної допомоги хворим на гострий інфаркт міокарду і гострий інсульт.

На період карантину в повному обсязі виконати необхідні роботи за програмою медичних гарантій, зважаючи на обмеження, медичні заклади об’єктивно не можуть. В перші місяці карантину взагалі була припинена планова госпіталізація в заклади охорони здоров’я, надавалась допомога тільки пацієнтам з ургентною патологією.

В період послаблення карантинних заходів в медичні заклади міста надходять на лікування пацієнти з ургентною патологією за екстреною допомогою, а також ті планові пацієнти, відтермінування лікування яких може призвести до серйозних ускладнень, які загрожують не тільки здоров’ю, а і життю. До таких планових ситуацій відносяться хірургічні, гінекологічні операції і ті стани, які не можуть довго чекати – це, наприклад, онкологічні захворювання. На сьогодні такі пацієнти продовжують отримувати медичну допомогу в наших закладах.

– На Ваш погляд, як позначилося таке відтермінування лікування на запорізьких пацієнтах?

Тут є 2 категорії пацієнтів. Більшість пацієнтів, які потребують стаціонарного лікування під загрозою ускладнень, вони його отримують. Згідно з умовами реформи, в період карантину пацієнт може потрапити в стаціонар лише за направленням лікуючого лікаря, сімейного або вузького спеціаліста, оформлюється електронне направлення і на паперовому носії. Ще однією умовою є обстеження на COVID-19 перед госпіталізацією.

Є ще інша категорія пацієнтів, яких я називаю соціальними – це пацієнти, які в медичному сенсі не потребують цілодобового лікарського спостереження. Вони можуть лікуватися амбулаторно, але зважаючи на їх стан і супутню патологію, вони нажаль не всі можуть потрапити на лікарняні ліжка. На сьогодні ми підсилили роботу роз’яснювальну серед таких пацієнтів і акцентували увагу сімейних лікарів на організацію стаціонар замісних форм лікування для таких пацієнтів. Це денні стаціонари, стаціонари вдома, які забезпечують комплекс лікувальних заходів в повному обсязі, але не задіяні стаціонарні ліжка з цілодобовим наглядом медичних працівників.

– Що мається на увазі під «стаціонаром вдома»? Медична сестра приходить додому до хворого і робить ін’єкції?

За призначенням лікаря пацієнтам, яким як правило тяжко пересуватися, або це лежачі пацієнти, медична сестра виконує маніпуляції вдома. А лікар проводить спостереження або щоденно, або через день, як того вимагає стан пацієнта.

– Ще одне питання стосовно реформи. Чи була оптимізація в лікарнях? Чи були закриті відділення або загалом лікарні, як в інших регіонах України?

В Запоріжжі протягом останніх 5 років проведена оптимізація і структури, і ліжкового фонду, і загалом мережі закладів охорони здоров’я, але підійшли до цього дуже виважено. Перш за все був проведений аналіз потреби населення міста в тих чи інших видах медичної допомоги, можливості надання цієї допомоги, а також аналіз ефективності та якості того чи іншого виду медичної допомоги. Були перепрофільовані відділення, зменшена кількість тих ліжок, які працювали неефективно, і відповідно збільшена кількість ліжок, в яких була більш висока потреба.

Зроблений акцент перш за все на ті види медичної допомоги,  якої раніше не було. Свого часу було впроваджено надання паліативної і хоспісної допомоги. Перше наше хоспісне відділення створено на базі 10-ї лікарні. Крім того за останні роки запрацював міський діалізний центр. В кожній з лікарень проведено оптимізацію структури і кількості ліжкового фонду, що ніяк не позначилося на кадровій ситуації. Кадри у нас в дефіциті, тому лікарські, медсестринські кадри не скорочувалися.

– Розкажіть, чи достатня зарплатня у запорізьких лікарів? Чи виплачувались обіцяні 300% від держави тим, хто працював з хворими на коронавірус?

Якщо говоримо взагалі про зарплату медиків, то вона є вкрай некоректною. Якщо говоримо про оплату праці наших лікарів, медсестер, іншого персоналу лікарень в період епідемії, то до 1 квітня медичні працівники, які надавали допомогу пацієнтам з COVID-19, повинні були отримати доплати в розмірі 300%.

Наші медики отримали таку зарплату. Але вони отримали не за рахунок державного бюджету, а за рахунок бюджету міста. Нажаль субвенція з державного бюджету до міста не дійшла.

З 1 квітня медичні працівники, які надають допомогу пацієнтам з COVID-19, отримають заробітну плату відповідно до розрахунку за пакетом медичних гарантій. Нагадаю, що всі заклади, де медичні працівники надають допомогу таким пацієнтам, уклали договори с НСЗУ і отримують фінансування за проліковані випадки.

Як безпечно відпочивати в період пандемії? Що рекомендуєте, як організувати подорожі, роботу і пересування?

Відпочинок – це зміна діяльності. Кожна людина, яка поважає себе, своє здоров’я, близьких, рідних, колег повинна відпочивати. Навіть не в епідемію коронавірусу кожна людина має турбуватися про свій режим праці і відпочинку, про раціональне харчування, фізичне навантаження – все те, що дає змогу зберегти здоров’я та імунітет. Якщо ми будемо турбуватися про своє здоров’я, сон, відпочинок, харчування, наш імунітет буде в стабільному стані і це ще один захист від коронавірусу.

Літній відпочинок. Зважаючи на всі ті обмеження та руйнування планів, які кожен з нас будував, потрібно перш за все до цього ставитись спокійно, щоб зберегти внутрішню рівновагу. Відпочити є де навіть у нас в Запоріжжі: чудовий острів Хортиця, паркові зони, сквери, дачі, бабусі і дідусі, які проживають в сільській місцевості. Ми можемо відпочити на природі. Але маємо пам’ятати, що всі обмеження, які прописані в нормативній базі – масковий режим, соціальна дистанція, обробка рук, кожен з нас має дотримуватися. Таким чином ми самі будемо захищені і не будемо наражати на небезпеку зараження своїх рідних, близьких, знайомих і просто інших громадян міста.

Подписывайтесь на наш Telegram-канал и станьте частью событий нашего города: https://t.me/informzp1