Главная » Общество » Здоровье » COVID-19: Запоріжжя максимально підготувалось до можливого погіршення епідситуації
COVID-19: Запоріжжя максимально підготувалось до можливого погіршення епідситуації

COVID-19: Запоріжжя максимально підготувалось до можливого погіршення епідситуації

Щодня на карті захворювання на COVID-19 в Україні з’являються помаранчеві та червоні позначки. Це означає, що кількість хворих в цих містах та регіонах значно збільшується. Запоріжжя в зеленій зоні, але останніми тижнями збільшується кількість випадків захворювання на COVID-19.

Про щоденну роботу запорізьких медиків та їх готовність до нових викликів пандемії Inform.zp.ua говорило з Вікторією Ушаковою – директоркою департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради.

  • Як оцінюєте загальну ситуацію з COVID-19 в Запоріжжі?

З самого початку пандемії, весь цей період в місті була стабільна епідситуація. Вона була контрольована і всі необхідні заходи вживалися своєчасно. Останні 4 тижні спостерігається невелике збільшення кількості позитивних випадків. Я вважаю, що це не є страшною тенденцією, тому що в Запоріжжі організовано всі протиепідемічні заходи, які зможуть попередити виникнення нових випадків, і здійснено всі заходи щодо своєчасного та ефективного лікування вже захворілих людей.

З чим пов’язуєте збільшення? Люди перестали дотримуватись обмежень?

Тут є кілька причин: по-перше, це недотримання режиму. По-друге, в умовах послаблення карантинних заходів збільшилась кількість поїздок, міграції населення, а також наші люди трошки розслабилися. Тому ми активізували роз’яснювальну роботу в колективах, серед населення. Я особисто закликаю всіх громадян дотримуватись всіх правил і обмежень, які стосуються умов карантину.

– Знаємо, наскільки лікарні в інших регіонах страждали від нестачі обладнання та медикаментів. Яка ситуація в Запоріжжі? Наскільки запорізькі лікарні забезпечені всім необхідним саме для лікування хворих на коронавірус?

Коли ускладнилася епідситуація і введені карантинні заходи, були визначені лікарні, які повинні надавати медичну допомогу пацієнтам з коронавірусом. Лікарнею першої лінії була визначена обласна інфекційна лікарня, куди надходили пацієнти у важкому та середньої важкості стані захворювання на COVID-19.

Серед міських лікарень було визначено 6 медичних закладів для надання медичної допомоги цій категорії хворих. 7-ма лікарня приймає пацієнтів з COVID-19 і соматичною патологією. 2-га міська лікарня надає медичну допомогу пацієнтам з коронавірусом, у яких є ургентна хірургічна супутня патологія. 4-й пологовий будинок визначений для надання допомоги вагітним, жінкам з гінекологічними патологіями, у яких виявлено коронавірус. Крім того визначена 5-а дитяча лікарня для допомоги дітям і новонародженим дітям з COVID-19.

Наразі в резерві 9-а міська лікарня, яка виконує функції лікарні інтенсивного лікування і є резервом на випадок, якщо всі інші лікарні будуть заповнені пацієнтами. На сьогодні всі ці 6 закладів уклали договори з НСЗУ на пакет медичних гарантій по COVID-19. Договір продовжено на липень-серпень, на що заплановано достатню кількість коштів. В кожній з лікарень вже є пацієнти, які були проліковані і виписані.

 

– Загалом наскільки заповнені перелічені Вами лікарні хворими на COVID-19?  Як багато пацієнтів цієї категорії?

На початку епідемії ці визначені лікарні не приймали інших пацієнтів, вони були відкриті лише для пацієнтів з COVID-19. В той час, коли ввели послаблення карантинних заходів, певні обмеження і госпіталізація пацієнтів відповідно до вимог постанови Кабміну виконувалась – ці лікарні також надавали допомогу ургентним пацієнтам без COVID-19. На сьогодні пацієнти з коронавірусом є в 7-й міській лікарні, в 5-й дитячій лікарні, але це ізольовані приміщення і медичний персонал, який надає допомогу пацієнтам з COVID-19, не контактує з іншими пацієнтами. В цих лікарнях дотримуються всі заходи безпеки, всі захищені засобами індивідуального захисту, проводиться дезінфекція відповідно сучасним стандартам та вимогам. Наш медичний персонал вже має певний досвід, який підкріплюється навчаннями, тренінгами. Навіть коли немає таких пацієнтів, наші медичні працівники не забувають, як потрібно захищатися від вірусу.

– Чи вистачає в Запоріжжі апаратів ШВЛ?

За останні майже 5 років лікарні Запоріжжя були забезпечені у великому обсязі медичним обладнанням – це і діагностичне обладнання, реанімаційне, лікувальне для операційних та ін. Протягом останніх майже 30 років матеріально-технічна база лікарень не оновлювалась. Міська влада приділила багато уваги, і наші медичні заклади в період реформування, коли було необхідно відповідати вимогам для укладання договорів з НСЗУ, вони були забезпечені в тій мінімально достатній кількості. І всі уклали договори за пакетами медичних гарантій. Але на початку епідемії, коли прогнозувалася велика кількість пацієнтів з ускладненнями вірусної хвороби, було виділено майже 100млн грн. з бюджету міста на придбання реанімаційного обладнання, засобів індивідуального захисту, дезінфекційних засобів, а також медикаментів, необхідних для надання медичної допомоги пацієнтам з серйозними захворюваннями. Майже на 40млн грн. закуплено медичного обладнання. Це апарати ШВЛ експерт-класу, монітори пацієнта, шприцеві дозатори – це обладнання, яке в реанімаційних відділеннях використовується перш за все для лікування пацієнтів з важким перебігом ускладнень цієї хвороби.

– Які лікарні отримали саме це обладнання?

Отримали 6 медичних закладів, які були визначені для надання медичної допомоги цій категорії хворих. Також було поповнено медичне обладнання лікарень інтенсивного лікування, на плечі яких лягло надання ургентної допомоги жителям майже всього міста з тими захворюваннями, які не пов’язані з COVID-19.

Додам, що було закуплене унікальне діагностичне обладнання. Це апарати ультразвукові діагностичні з легеневими датчиками, які надають перевагу при діагностиці ранніх ускладнень з боку легень при COVID-19. Був придбаний пересувний рентген-апарат для 6-ї міської лікарні, яка протягом декількох місяців приймала пацієнтів з усього міста з пневмоніями і проводила скринінг. Якщо це була пневмонія на фоні COVID-19, такі пацієнти переводились в інфекційну лікарню, якщо звичайна пневмонія – вона лікувалась на ліжках 6-ї міської лікарні.

Крім цього придбані пульсоксиметри, дефібрилятори і інше медичне обладнання, яке давало змогу в найкоротший термін в перші секунди проводити діагностику, лікування пацієнтів. Дуже важливо, що всі ці апарати мобільні і можна було в ізольованому приміщенні проводити діагностику, не наражаючись на небезпеку розповсюдження інфекції в межах медичного закладу.

Обладнання закуплене за гроші міського бюджету? Чи це благодійна допомога?

Це обладнання закуплене виключно за кошти бюджету міста. Враховуючи дефіцит бюджету, знайшли можливість перерозподілити кошти туди, де вони були нагально потрібні.

Наскільки я розумію, зараз лікарні забезпечені всім необхідним?

Так, на сьогодні лікарні забезпечені практично до кінця поточного року дезінфекційними засобами, засобами індивідуального захисту, медичним обладнанням і навіть медичними препаратами – все відповідно до нормативної бази.

В інших регіонах готуються додаткові відділення на випадок, коли лікарні не зможуть впоратися з кількістю госпіталізованих з коронавірусом. Чи готується Запоріжжя до такого сценарію? Якщо прийде друга хвиля, наскільки запорізькі лікарні до цього готові?

Лікарні Запоріжжя на сьогодні готові до другої хвилі. На початку ускладнення епідситуації у нас було перепрофільовано по плану 1705 ліжок в наших 6-ти лікарнях. Якщо епідситуація ускладниться і цієї кількості ліжок буде недостатньо, у нас ще є резерв. Майже стільки ж ліжок ми можемо перепрофілювати протягом декількох годин.

– Чи є в Запоріжжі проблема нестачі кадрів, медичних працівників?

Якщо говоримо взагалі про забезпеченість медичними кадрами, то, нажаль, на вторинній ланці, а це лікарні, пологові будинки, там де працюють вузькі спеціалісти, медичні сестри, у нас ситуація кадрова з року в рік ускладнюється. На сьогодні укомплектованість лікарями 75-76%. Тут причини різні, є і відтік кадрів молодих і досвідчених, вони нажаль виїжджають з міста і країни.

Якщо говоримо про забезпечення медичними працівниками в умовах епідситуації по COVID-19, то на сьогодні з такою кількістю пацієнтів, яка є протягом останніх кількох місяців, у нас достатньо медичних працівників. Навіть за рахунок кожного з цих закладів. В разі погіршення, якщо буде збільшення кількості хворих, то передбачено укомплектування кадрами наших лікарень, визначених для допомоги хворим з коронавірусом, за рахунок відрядження спеціалістів з інших міських лікарень. Перш за все будуть потрібні фахівці анестезіологи-реаніматологи, а також терапевти, пульмонологи, які безпосередньо будуть надавати допомогу цій категорії хворих.

– Ви сказали про відрядження медиків в рамках Запоріжжя, а чи передбачене таке відрядження медиків між регіонами? Знаємо, що з Тернопільщини лікарі-інфекціоністи їхали до Львова, де дуже багато хворих. Чи передбачений такий план обміну лікарями в Запорізькому регіоні?

На сьогодні перед нами не ставилася задача щодо обміну лікарями. Але якщо буде в цьому потреба і буде відповідне нормативно-правове обґрунтування, то ми готові допомагати своїм колегам.

Продовження інтерв’ю – в наступних публікаціях. 

Подписывайтесь на наш Telegram-канал и станьте частью событий нашего города: https://t.me/informzp1