У запорізьких лікарнях тепер гроші «ходять» за пацієнтом

1 квітня в Україні запрацювала Програма медичних гарантій – друга хвиля медичної реформи. Як до реформи доєдналися запорізькі лікарні та що отримають пацієнти та лікарі – в стислому огляді inform.zp.ua 

Програма медичних гарантій – перелік послуг, які держава гарантує пацієнту. Договори з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) на надання медичних послуг за цією програмою станом на 2 квітня підписали 1640 закладів спеціалізованої медичної допомоги.

У Запорізькій області до Програми доєдналися 65 медичних закладів (вторинної та третинної допомоги). Це ті лікарні, які увійшли в реформу та будуть отримувати кошти за договором із НСЗУ.

Тепер гроші «підуть» за пацієнтом у поліклініки та спеціалізовані заклади. За Програмою медичних гарантій лікарні області отримають 1,96 млрд грн протягом року, – повідомляє Національна служби здоров’я України.

У Запорізькій області підписано договорів на 58 пакетів пріоритетних послуг. 14 лікарень регіону уклали договори на медичну допомогу під час пологів, 7 лікарень надаватимуть допомогу у складних неонатальних випадках (допомога новонародженим). Якісну медичну допомогу у разі гострих інсультів за договорами із НСЗУ надаватимуть 7 лікарень, а в разі гострих інфарктів – три. У 27-ми лікарнях області будуть проводити безоплатні дослідження на раннє виявлення раку.

Відтепер лікарні отримуватимуть гроші за медичні послуги, надані конкретному пацієнту. Ефективні лікарні, які обиратимуть пацієнти, зможуть збільшити своє фінансування за новою системою. Приблизно у 40 % медзакладів збільшився бюджет порівняно з минулорічним державним і місцевим фінансуванням. У 67 % закладів бюджет за Програмою медичних гарантій більший, ніж за фінансування через медичну субвенцію.  

Узагалі Програма медичних гарантій порівняно з медичною субвенцією збільшує фінансування на цілу низку медичних послуг: гемодіаліз, лікування інсульту та інфаркту, надання акушерської та неонатальної допомоги, онкологічне лікування. Уперше виділено окремі кошти на паліатив (мобільний і стаціонарний) та медичну реабілітацію. 

Програма медичних гарантій – це перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту безоплатно. Скористатися ними може кожен громадянин України, а також особи, прирівняні до громадянства. Аби отримати доступ до безоплатних послуг, пацієнт повинен мати направлення від лікаря первинки (для цього спочатку потрібно укласти декларацію із сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром) або лікуючого лікаря. Направлення не потрібне до гінеколога, психіатра, стоматолога та нарколога. Екстрена медична допомога надається безоплатно кожному і незалежно від наявності декларації. 

Безоплатні медичні послуги доступні в лікарнях, що уклали договори із НСЗУ по кожній області можна знайти на сайті НСЗУ за посиланням:

https://nszu.gov.ua/e-data/dashboard/smd-contracts

Перелік лікарень за областями, які визначено опорними у боротьбі з коронавірусом можна знайти на дешборді НСЗУ за посиланням:

https://nszu.gov.ua/e-data/dashboard/smd-contracts

Нагадаємо, в Запоріжжі на період карантину призупинені планові госпіталізації.