Главная » Блоги » День журналіста: розбір свята у картках

День журналіста: розбір свята у картках

Сьогодні, 6 червня, найбільше привітань отримують українські “акули пера”. Бо сьогодні професійне свято журналістів. А ми розібрали це свято у форматі “карток”: запитання — відповідь. Аби всі і кожен знав, які вони — українські журналісти.

Чому сьогодні?

6 червня 1992 року Спілку журналістів України прийняли до Міжнародної федерації журналістів. З цієї нагоди тодішній президент України Леонід Кравчук і започаткував 6 червня святом Журналістів в Україні.

А ще свята є?

Як не дивно — є.

Всесвітній день свободи – 3 травня. Бо журналісти — борці за свободу думок, слова, дій.

Міжнародний день солідарності журналістів – 8 вересня. Журналісти єдині у своїх упередженях щодо чесної журналістики.

День україномовної преси – 12 листопада. Не дивно: закон про українську мову в ЗМІ все розширюється і розширюється.

День працівників радіо, телебачення і зв’язку України – 16 листопада.

Які особливості у професії журналіста?

  1. Постійний дедлайн або “рука на пульсі”

Світ змінюється кожної хвилини, події відбуваються постійно. Тому журналіст не зупиняється у роботі навіть тоді, коли закінчується робочий день. Бо одна із запоруки вдалої новини — її актуальність в опублікований час.

  1. Творчий пошук

Хоч журналістика і побудована на чіткості і фактах — але творчість ніхто не відміняв! Вдалий матеріал — завжди  написаний творчо. Ось журналісти і шукають натхнення та ідеї, що спрацюють.

  1. Розвиток щодня

Розширюється технологічний світ — розширюється світ ЗМІ. І журналісти повинні рухатися одночасно, опановуючи постійно щось нове, шукаючи нові форми та методи.

Як святкувати, якщо немає товариша  журналіста?

Почитати якісну пресу, переглянути стрічку новин у Мережі, послухати радіо (до речі, ви слухаєте радіо?), увімкнути телевізор не на серіал, а на випуск новин. Підтримайте працю журналістів переглядами!

Як святкувати, якщо пощастило мати знайомого журналіста?

Привітай! Скажи, що пам’ятаєш, яка нелегка доля у твого друга, що шануєш його працю і обов’язково (!) побажай натхнення, творчості, віддачі від аудиторії і, напевно.. вищої зарплатні. Ну, а якщо товариш близький настільки, що заслуговує і подарунку — даруй, що забажаєш. Наші варіанти: набір ручок, блокнот, візитниця, навушники.. Але не обов’язково дарувати щось “професійне”! Хоч журналіст — це і стиль життя, та все ж подарунки, що підбадьорять саме цю людину — найкращий варіант.

Я журналіст, що мені корисного із цієї статті?

А якщо нас читає справжній журналіст, то, по-перше, ЗІ СВЯТОМ, КОЛЕГО! А по-друге — наш маленький подаруночок: декілька суто журналістських лайфхаків від запорізьких товаришів “по цеху”.

Мирослава Балабан, засновниця та головний редактор сайту «Region News»

— Запорукою успіху журналіста можу назвати фразу, яку мені сказав Зураб Кодалашвілі: «Мирославо, “треба тусіть”». Це означало, що треба ходити на публічні заходи. І ходити не мовчки, а ставити запитання. Навіть якщо це тільки початковий етап діяльності і питання будуть не дуже професійні, їх все одно треба ставити. У зв’язку з керуванням цим правилом – журналіста будуть запам’ятовувати і звертати увагу.

Валентина Манжура, відповідальний секретар ЗОО НСЖУ та викладач школи журналістики

— Найкращий експромт – це добре підготовлений експромт. Треба бути озброєним з усіх боків.

— Який би сучасний не був диктофон, ніколи не покладайтеся на нього, бо це метал. Треба слухати і нотувати собі, якщо не можеш запам’ятати.

Ми повинні не тільки брати у людей інтерв’ю, а й залишати після себе приємну розмову, певні знання, хороший настрій.

Катерина Захарова, корреспондент телеканалу «Zik»

— Завжди готуйтеся до початку заходу. Максимально. Шукайте якомога більше інформації про тему, мету, спікерів, окремих присутніх людей.

— Обов’язково — посміхайтеся, якщо працюєте з людиною. Це розташовує на приємну розмову.

Сьогодні працівники медіасфери приймають привітання, подарунки.. Але найбільша для них вдячність — подяка від тих, заради кого вони працюють — від читачів, слухачів, глядачів. Не забудьте привітати улюбленого журналіста в цей день (ви ж є у соц. мережах?), їм буде дуже приємно!

Текст — Євгенія Клюєва