Вищий антикорупційний суд України (ВАКС) заочно обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою колишньому заступнику керівника Офісу Президента України Ростиславу Шурмі та його братові Олегу Шурмі.
Про це повідомила Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП).
У відомстві зазначили, що 21 квітня слідчий суддя ВАКС задовольнив клопотання детективів НАБУ, погоджене прокурором САП. Після затримання підозрюваних і доставки до місця проведення розслідування суд має додатково вирішити питання застосування запобіжного заходу.
Хоча імена в офіційному повідомленні не вказані, обставини справи вказують на Ростислава Шурму та його брата, які раніше вже фігурували в антикорупційному розслідуванні щодо можливих зловживань у сфері «зеленого тарифу» на окупованих територіях Запорізької області.
У САП також наголосили, що підозрюваними є колишній високопосадовець Офісу Президента та власник мережі компаній, який є його близьким родичем.
Ростислав Шурма у відповідь на своїй сторінці у фейсбук заявив, що рішення про арешт вважає незаконним і політично вмотивованим. За його словами, воно не доводить вини і є частиною процесу для подальших дій правоохоронців, зокрема міжнародного розшуку та можливих процедур екстрадиції.
Він також наголосив, що не визнає своєї провини та має намір доводити невинуватість у встановленому законом порядку. Окремо Шурма заявив, що проживає в Німеччині за відомою правоохоронцям адресою і не переховується.
Раніше, після оголошення в розшук, він і його брат також заявляли про свою невинуватість і готовність співпрацювати в межах правових процедур.
Розслідування у справі щодо можливих зловживань із виплатами за «зеленим тарифом» триває.
Як, за версією слідства, працювала схема
Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) викрили організовану групу, яку підозрюють у заволодінні державними коштами, що виплачувалися за «зеленим тарифом» енергогенеруючим підприємствам, частина з яких розташована на тимчасово окупованій території Запорізької області.
За даними слідства, загальні збитки держави становлять понад 141 млн грн. У справі повідомлено про підозру дев’яти особам, серед яких — колишній заступник керівника Офісу Президента, його родичі, керівники компаній та колишній комерційний директор АТ «Запоріжжяобленерго».
Окремо фігурує ексгендиректор «Запоріжсталі» Ростислав Шурма, якого разом із братом, за інформацією МВС, оголошено в розшук.
Слідчі встановили, що у 2019–2020 роках фігуранти отримали контроль над низкою компаній у сфері відновлюваної енергетики. У Василівському районі Запорізької області вони збудували сонячні електростанції загальною потужністю близько 60 МВт і уклали договори з державним підприємством «Гарантований покупець» про продаж електроенергії за «зеленим тарифом».
Після початку повномасштабного вторгнення частина цих об’єктів опинилася на окупованій території та втратила зв’язок з українською енергосистемою. Попри це, за даними слідства, підприємства продовжували подавати звітність про виробництво електроенергії.
Правоохоронці також зазначають, що частина електроенергії фактично споживалася підприємствами на окупованій території, зокрема Запорізьким залізорудним комбінатом.
У підсумку, за версією слідства, держава здійснила виплати за електроенергію, яка фактично не надходила до енергосистеми України.
Що відомо про Ростислава Шурму
Ростислав Шурма — український топменеджер і політик, який тривалий час пов’язаний із Запоріжжям. З 2012 до 2019 року він обіймав посаду генерального директора металургійного комбінату Запоріжсталь, одного з найбільших промислових підприємств регіону.
До політичної кар’єри Шурма був депутатом Донецької обласної ради від Партії регіонів, а згодом — очолював запорізьку організацію «Опозиційного блоку». У 2021 році він став заступником керівника Офісу Президента, де відповідав за енергетичний напрям.
Паралельно, за даними слідства та НАЗК, його брат Олег Шурма був бенефіціаром компаній у сфері «зеленої» енергетики, які, зокрема, працювали у Запорізькій області. Саме ці підприємства стали ключовими у справі щодо виплат за «зеленим тарифом».
Після початку повномасштабної війни частина сонячних електростанцій опинилася на окупованій території Запорізької області, втратила зв’язок з енергосистемою України, однак, за версією слідства, продовжувала фігурувати у звітності як виробник електроенергії.
У лютому 2024 року інформація про розшук Ростислава та Олега Шурм з’явилася в базі МВС. Справу розслідують НАБУ та САП, а остаточну правову оцінку діям фігурантів має дати суд.
📢 Inform.zp.ua працює, щоб ви знали правду. Ми щодня збираємо важливі новини про Запоріжжя, окуповані території та життя в регіоні. Якщо наша робота важлива для вас, підтримайте редакцію донатом — ваша допомога дозволить нам продовжувати писати для вас! ❤️ Підтримати: за посиланням 👈
