На дачах і присадибних ділянках у Запоріжжі з’явилася сарана. Комахи масово знищують овочі, ягоди, квіти і навіть молоді дерева. Найбільше потерпають томати, кабачки, гарбузи та інші соковиті культури, але в окремих випадках сарана їсть буквально все — навіть траву.
Журналістам Inform.zp.ua прокоментувала ситуацію аграрна фахівчиня Наталія Ромашкіна.
Що робити городникам?
Сарана шкодить не лише врожаю, а й декоративним рослинам. Комахи з’являються не лише на городах. Вони можуть потрапити навіть на балкони. Для боротьби з нею Наталія Ромашкіна радить використовувати:
- Біологічні препарати (“Актоцид”) — для томатів, огірків, кабачків. Їхня перевага: після вечірньої обробки вже зранку можна безпечно збирати урожай. Єдина умова — збільшити дозу вдвічі від рекомендованої, бо звичайна концентрація не дає ефекту.
- Хімічні препарати — для квітів, хвойних, декоративних дерев і газонів. Один із прикладів — засіб “Ампліго”. Його також потрібно застосовувати у подвоєній дозі. Однак лише на неїстівних рослинах або культурах, які дозріють пізніше, адже строк очікування — до 21 доби.
Усі згадані препарати є у спеціалізованих магазинах Запоріжжя — в тих, що торгують товарами для саду та городу.
“Якщо немає змоги купити препарат, рекомендую натягувати затіняючі сітки або старі штори. Тобто фізично захистити, щоб сарана не добралась до врожаю”, – каже Наталія.
Крім того, за словами Ромашкіної, сарану добре їдять чайки, гуси й кури. Якщо маєте домашню птицю — випускайте її на ділянку.
Чому сарани так багато?
Одна з версій — через бойові дії стало менше птахів, які раніше стримували розмноження сарани. Горобців, які активно поїдали комах, теж поменшало.
Що треба знати про сарану
Сарана – теплолюбна комаха, яка розмножується в степових і лісостепових зонах. Вона є небезпечним шкідником, що може знищити врожай на великих площах. Існує два типи саранових: стадні (здатні утворювати рій) та нестадні.
Особливо небезпечними для посівів є перелітна сарана, італійський прус, сибірська, темнокрила та хрестова сарана. Зграї можуть знищити посіви майже повністю — одна особина здатна з’їсти до 500 грамів зеленого корму за своє життя.
Ці комахи мають тіло завдовжки до 55 мм, змінюють колір залежно від середовища й мають дві фази розвитку: одиночну та стадну. У стадній фазі вони здатні переміщуватися на великі відстані — до 300 км.
Читайте також:
У селищі Кушугум Запорізького району місцеві мешканці зафіксували масову появу сарани. Комісія Кушугумської селищної ради вже обстежила територію.
У селищі Кушугум, що в Запорізькому районі, мешканці повідомляють про масову появу сарани. Комах помітили в районі Осетрівки — це викликає занепокоєння серед місцевих аграріїв.
📢 Inform.zp.ua працює, щоб ви знали правду. Ми щодня збираємо важливі новини про Запоріжжя, окуповані території та життя в регіоні. Якщо наша робота важлива для вас, підтримайте редакцію донатом — ваша допомога дозволить нам продовжувати писати для вас! ❤️ Підтримати: за посиланням 👈