inform.zp.ua

Як пережити спеку в Запоріжжі: ТОП 10 порад, щоб поліпшити свій стан

Спека у Запоріжжі. Ілюстративне фото, створене ШІ

Останніми днями в Запоріжжі температура повітря стабільно тримається вище +30°C, і за прогнозами синоптиків, спека триватиме ще принаймні тиждень. Така погода – не лише дискомфорт, а й потенційна небезпека для здоров’я.

Журналісти Inform.zp.ua зібрали поради від МОЗ, Центру громадського здоров’я, Запорізького обласного центру профілактики хвороб та лікарів, які допоможуть поліпшити самопочуття під час спеки.

Що відбувається з організмом у спеку?

За даними Запорізького обласного ЦКПХ, у спеку організм активує механізми терморегуляції, щоб утримати нормальну температуру тіла. Це може викликати низку реакцій:

У зоні підвищеного ризику:

10 порад, як захистити себе у спеку

1. Пийте більше води

Однак, краще не пити крижану воду, оскільки вона може викликати спазми шлунка, зазначають в Центрі громадського здоров’я.

Вода

2. Який одяг обрати?

3. Залишайтеся в тіні або в приміщенні

4. Вмикайте вентилятори, кондиціонери або використовуйте мокрі рушники

За можливості перебувайте в приміщеннях із кондиціонером. Якщо кондиціонера немає — використовуйте вентилятори, прохолодний душ, мокрі рушники на шиї чи зап’ястях.

За інформацією МОЗ, краще не вмикати кондиціонер одразу на дуже низьку температуру, якщо ви щойно прийшли з вулиці. Краще знижувати її поступово, щоб уникнути переохолодження. Також радять не сидіти навпроти кондиціонера, оскільки холодний потік повітря в одну точку може спричинити запалення м’язів.

Кондиционер

5. Харчуйтеся легко

У спеку не потрібно перевантажувати організм важкою та жирною їжею. Уникайте смажених страв, солодощів, алкоголю та великої кількості кави. За словами дієтологині Оксани Скиталінської, в літній період краще надавати перевагу:

Ілюстративне фото

6. Охолоджуйте житло

7. Захищайте дітей і літніх родичів

Діти дуже швидко перегріваються — не залишайте їх у колясці на сонці.

Літнім людям важче адаптуватися — нагадуйте їм пити воду, контролюйте температуру в помешканні.

8. Не залишайте дітей та тварин у транспорті

Навіть при відкритому вікні температура в салоні автомобіля може зрости до +60°C за лічені хвилини. Це смертельно небезпечно для дітей, тварин та навіть дорослих.

Фото: Товариство Червоного Хреста/фейсбук

Товариство Червоного Хреста України радить, мати в автомобілі питну воду в термосі та закривати вікна спеціальними шторками, які захищають від прямих сонячних променів.

Якщо ви побачите залишену в авто дитину чи тварину під час спеки, Центр громадського здоров’я радить викликати рятувальників або поліцію. 

9. Плануйте справи на ранок або вечір

Якщо потрібно вийти з дому, краще це зробити до 10:00 або після 18:00. Обов’язково беріть із собою воду, головний убір і захисні окуляри.

10. Слідкуйте за самопочуттям

Сонячний удар виникає через тривале перебування під прямими променями сонця, особливо без головного убору. У цей час перегрівається головний мозок і може порушитися робота нервової системи. Тепловий удар — більш загальний стан, який виникає внаслідок перегріву всього тіла: у спекотному приміщенні, на вулиці чи навіть у закритому авто.

Перша допомога при тепловому ударі. Фото: Центр громадського здоров’я

Ознаки перегріву:

У разі таких симптомів краще зайти у тінь або охолоджене приміщення. Якщо стан не поліпшується, треба звертатися по медичну допомогу — телефонуйте 103

Де охолодитись у Запоріжжі?

У Запоріжжі працює велика кількість закладів, де можна охолодитися:

У спекотні дні рекомендується перебувати в таких закладах хоча б 2–3 години на день, особливо літнім людям.


📢 Inform.zp.ua працює, щоб ви знали правду. Ми щодня збираємо важливі новини про Запоріжжя, окуповані території та життя в регіоні. Якщо наша робота важлива для вас, підтримайте редакцію донатом — ваша допомога дозволить нам продовжувати писати для вас! ❤️ Підтримати: за посиланням 👈



Exit mobile version