Дітей все частіше вилучають із родини: як Запоріжжя намагається вирішити проблему

В Запоріжжі створено та вже активно працює Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Затишна домівка». Його унікальність в тому, що це комунальне підприємство. Те, чим раніше займалися громадські організації, тепер виконує саме «Затишна домівка».

Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Затишна домівка». Фото: dity.zp.ua

Приміщення, де раніше повинен бути соціальний готель для одиноких громадян, стало домівкою 30 мамам з діткам та сиротам, яким не має зараз куди йти (9 мам,16 дітей та 5 дітей-сиріт). Важливо, що за час роботи КП жодного разу нікому не відмовили в допомозі.

Центр розрахований максимально на 39 осіб, але на сьогодні найбільше тут проживали 33 людини. Такий заклад – єдиним в Україні, що фінансується з міського бюджету. Запорізькій скарбниці він коштує майже чотири мільйони гривень.

Як з’явилася «Затишна домівка»

Тривожний дзвінок… Виклик з приводу сімейного насильства. На місті заплакані жінка з дитиною та агресивний чоловік «під градусом». Поліція разом зі службою у справах дітей вимушена забрати дитину, яка опинилася в небезпеці, і розлучити з мамою. Куди піде ця жінка та як переживатиме розлуку зі своєю дитиною?!

Цю історію ми описали невипадково. Спостерігаючи саме такі болячі ситуації, проаналізувавши їх кількість, запорізька Служба у справах дітей вирішила створити КП «Затишна домівка».    

«Це дитя нашої служби. Пройшли такий важкий шлях для його створення. Ми простежили особливість: у нас дуже багато матерів з дітьми, які залишаються без житла, їм нема куди йти. І є особи з числа дітей-сиріт, які сьогодні випускаються з інтернатного закладу, але немає житла для них, їм нікуди просто йти. Ми вирішили знайти рішення за допомогою реформ. Довго шукали назву Центру. Чому «Затишна домівка»? По-перше, сам заклад стоїть в затишному місці, тут дійсно тихо, мами можуть з візочками погуляти. Є розв’язка: можна дістатися транспортом будь-де. Дуже сонячно розташовані кімнати. Це дійсно затишна домівка», – розповідає Наталя Сиворакша, начальниця Служби у справах дітей Запорізької міської ради.

Наталя Сиворакша, начальниця Служби у справах дітей Запорізької міської ради. Фото: Facebook

За її словами, мета цього закладу зберегти родину. Умови перебування в КП «Затишна домівка»: протягом 1,5 року може проживати особа з числа дітей-сиріт, віком від 18 до 23 років. Але зараз йде праця над тим, щоб вік розширити і до Центру можна буде потрапити з 15 років.

«Це важливо, бо є діти-сироти, які навчаються в навчальних закладах, там немає гуртожитків. Тобто вони намагаються знайти житло в інших місцях, це незручно. Тут буде в дитини своя «соціальна квартира», вона розрахована на 3-х дітей. Вони забезпечуються харчуванням, абсолютно безкоштовне проживання, тобто всі комунікації для них абсолютно безкоштовні (Інтернет, телевізор). Є все необхідне для того, аби дитина могла соціалізуватися», – пояснює Наталія Сиворакша.

Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Затишна домівка». Фото: dity.zp.ua

Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Затишна домівка». Фото: dity.zp.ua

«В цьому закладі перебувають мами з дітьми, можна зберегти вагітність, потім народити, повернутися. Соціальні працівники, які у нас на сьогодні є і цілодобові, і ті, які працюють вдень, вони надають допомогу. Працює психолог з цією мамою. Зусилля докладаються, по-перше, стосовно допомоги мамі виховати цих дітей, надати поради. І намагаємося вирішити: куди вона піде потім? Ми не можемо її випустити в світ. Завдяки тому, що проживання безкоштовно, можна назбирати коштів, працевлаштуватися або стати в центр зайнятості. Відстежуються всі можливості. Працівники доглядають, навіть, цих дітей, поки мама вирішує свої проблеми. Є у нас і таке».

В «Затишній домівці» все по-домашньому. Вже облаштована окремо дитяча кімната. В міському конкурсі «Ми – це місто» Центр соціальної підтримки дітей та сімей виграв грант. Тепер, завдяки підтримці бізнесу, з’явиться і спортивний майданчик. «Затишна домівка» вже потребує розширення. На часі обговорюється «термінове влаштування дітей», тому що сьогодні зростає кількість дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах.

«Дітей треба вилучати і десь надавати можливість жити. Поки будуть розвиватися патронатні родини, ми не можемо гаяти час. Є можливість, що ця «Затишна домівка» буде мати ще і відділення термінового влаштування дітей. Зараз ми над цим працюємо», – ділиться планами начальниця Служби у справах дітей Запорізької міської ради.

Хто-хто в будинку живе?

«Затишна домівка» розташована в 2-х-поверховому будинку. На кожному поверсі своя кухня, санвузли. Серед мешканців найбільша кількість саме родин з дітьми. Вони живуть в окремих кімнатах, де є холодильник, телевізор, спальні місцями. А разом хазяйнують на кухні (вона загальна). Двічі на тиждень видаються продукти харчування, обов’язково молочні продукти для маленьких дітей. Завдяки громадським організаціям є навіть дитяче харчування, яке завжди дуже потрібне, – розповідає Наталія Сиворакша.

 «Працюємо на всі 100%. На сьогодні ми завантажені повністю. У нас є можливість заселити 10 мам з дітьми, це може бути як одна дитина, так і три дитини. У нас був випадок, коли 4 дитини було у мами. Ми стикаємось з проблемою відновлення документів на маму, отримання статус, якщо це потрібно, з тим, щоб зробити так, щоб вона отримала допомогу при народжені дитини, як малозабезпечена родина. І найголовніше – є такі мами, які потрапили від насильства в сім’ї. Треба зробити так, щоб їм зручно було куди повернутися. З кривдником працюють центри соціальних служб у справах дітей, сім’ї та молоді. Намагаємося допомогти вирішити проблеми всім. Всіх, хто до нас звертався, ми всіх поселяли, не відмовляли».

Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Затишна домівка». Фото: dity.zp.ua

«У нас сьогодні 4 квартири по 3 дітей. Тобто це 12 осіб з числа дітей-сиріт. Сьогодні завдяки зусиллям наших педагогів, соціальних працівників одна дитина отримує своє місце в гуртожитку, вона йде. Двоє дітей вступили до ВНЗ, вони збирають свої речі і будуть від’їжджати до гуртожитка в іншому місті, де вони вступили на навчання. Тобто вони ведуть цих дітей, відстежують, куди вони будуть йти».

Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Затишна домівка». Фото: dity.zp.ua

Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Затишна домівка». Фото: dity.zp.ua

Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Затишна домівка». Фото: dity.zp.ua

Чому збільшується кількість дітей, яких треба забрати із сім’ї?

«Затишний будинок» поки надає тимчасову домівку всім, хто звертається. Але Служба у справах дітей Запорізької міськради активно готується до розширення, тому що статистика невтішна: все більше дітей потребують порятунку від своїх же біологічних батьків. Чому питання вилучення дітей із сім’ї постало так гостро?  – питаю Наталію Сиворакшу.

«Деградує наше суспільство. Мені прикро, що сьогодні цінність родини знищується і батьки, коли народжують дитину, не розуміють, що беруть відповідальність на себе. Що бачимо? Сьогодні вони отримують матеріальну допомогу при народженні і потім їм ця дитина стає непотрібною. Зловживання алкогольними напоями, безробіття веде до того, що батьки нехтують виконанням батьківських обов’язків. А ще громадяни стали чуйними. Минулого року ми створили сайт Служби у справах дітей, де можна звернутися за допомогою, поділитися чимось, також надати інформацію, якщо десь дитина в небезпеці: крики в квартирі, може дитину хтось зневажає, їй погано або вона закрита, будь-яку інформацію. Це анонімно. Ми не маємо права розглядати анонімні заяви, але не можемо нехтувати дитячим життям. Тому якщо отримуємо таку інформацію, терміново виїжджаємо на цю адресу, наші працівники відстежують і вже бачимо, чи підтверджується інформація, чи ні. Зразу забирати дітей звичайно ніхто не хоче. Це якщо вже вкрай погано: немає ні світла, ні води, ні газу. Наші діти в небезпеці, але треба попрацювати так, щоб ці діти по-перше повернулися до біологічної родини, а потім вже будемо шукати їм прийомну сім’ю».

Дитину, яку забрали із родини, влаштовують до центру соціально-психологічної реабілітації. Крім того в Запоріжжі є православний дитячий будинок «Надія», де так само «терміново вилучені» діти можуть перебувати.

Служба у справах дітей сподівається, що КП «Затишна домівка» допоможе максимально утримуватись від кардинальних дій «забирати» дитину від мами і там, де є можливість, зберегти родину. Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Затишна домівка» надає не тільки дах над головою, а і психологічну, правову, медичну професійну допомогу.  

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.


Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: