Вимушено: як запоріжці російську пропаганду дивляться

Інформаційний простір Запорізького регіону змінився. Вимкнення аналогового телебачення називалось «протидією російській пропаганді».

Але замість виключно українського продукту в деяких районах області виникла ситуація, коли повністю пропали українські канали, і лишились російські, або місцеве населення ловить сигнали з Донецька. Які населені пункти опинились в такому інформаційному полоні? Inform.zp.ua разом з експертами провів аналіз.

«Білі плями» або хто що дивиться в Запорізькому регіоні?

В частині районів Запорізької області транслюється проросійське ТВ. В Приморську, наприклад, якісно можна дивитися 6 російських каналів. В деяких районах взагалі відсутнє покриття цифрового мовлення: у Токмаку та Великобілозерському районі.

Про інформаційні небезпеки Запорізька область неодноразово попереджала відповідні органи. Ще минулого року глава Нацради з питань телебачення та радіомовлення в Запорізькій області наголошував: в чотирьох районах області – Розовському, Більмацкому, Приморському і Приазовському районах – почали транслюватися кримські і російські телеканали. У Кам’янсько-Дніпровському районі не транслюються запорізькі канали.

Нажаль, чіткого алгоритму дій для вирішення проблем досі немає.

Коли запускали «цифру» – думали не про інформаційні війни, а про якість телевізійного продукту, – визнає заступник голови ОДА Едуард Гугнін.

Едуард Гугнін: Дійсно, проблема є. Вимкнення аналогового телебачення – це підвищення якості, – казав колишній голова Нацради України. Цифрове телебачення мало задовольнити ті потреби, які зараз з’являються у людей. Багато глядачів дивляться супутникове телебачення, бо воно якісніше. Коли йдемо в кіно, нам вже не вистачає 2D, вибираємо 3D.

Тому в інформаційній війні з Росією цифрове телебачення переваг, на жаль, не надало. Навпаки, зіткнулись з тим, що окремі регіони, наприклад, Розівський, Більмацький, частина Чернігівського району налаштовані на Донецьк. Тому що там один з найвищих передавачів, ця вежа і передає інформацію.

Відповіді можновладців на наші звернення «шокували». Відписки з Києва: «А Ви зробіть так, щоб населення перелаштувало свої приймачі і почали приймати з Більмацької вежі». Питаю: «А як це зробити? По хатах ходити? Повинна бути інформаційна політика держави».

Людина повинна включити телевізор і почути інформацію. І коли вона вмикає, і там якісно показує російський канал, вона буде його дивитися. Глядач не розуміє, чому не має цього робити, якщо канали україномовні не показують взагалі або показують дуже неякісно. Одиниці патріотично налаштовані будуть шукати можливості знайти українське ТВ. Взагалі, питання не в людях, питання у державі, яка повинна забезпечити інформаційну безпеку.

Що робити?

Напередодні вимкнення аналогового телебачення проводилась інформаційна кампанія щодо підключення тюнерів. Це прилади, які дозволяють якісно приймати цифровий сигнал. З одним «але». Приймати там, де цей сигнал є. Едуард Гугнін нагадав проблемні райони запорізької області.

Розівський, Кам’янко-Дніпрвський, Великобілозерський, частково Більмацький та Чернігівський райони. Там є «ями», куди не доходить цифровий сигнал.

Інформаційна кампанія щодо встановлення тюнерів Т2 була, а безкоштовного забезпечення соціально незахищених верств населення не було, – наголошують в облдержадміністрації. Пільговикам держава роздавала прилади ще 2008 року. Але яка кількість мешканців запорізького регіону тоді отримала ніхто не знає. «Тому що кількість того, що записано, куплено і роздано, не завжди співпадає, – визнає Едуард Гугнін.

У вирішенні інформаційних проблем Запорізькій області потрібна підтримка держави або місцевих органів самоврядування для того, щоб населення забезпечити тюнерами для прийняття цифрового сигналу.

«Переважна більшість запоріжців дивиться кабельне телебачення, ним охоплені багатоповерхівки. Лідером за покриттям в нашому регіоні є компанія «Воля», її послугами користується більше 80% глядачів кабельних мереж. Мешканці приватних будинків ставлять тюнер Т2 або  супутникову антенну», – пояснила Яна Різенко, головний спеціаліст секретаріату представника Нацради з питань телебачення та радіомовлення України в Запорізькій області.

Цікавим прикладом, коли громада не чекає вирішення проблем зверху, а вирішує самостійно – стала Веселівська ОТГ в Запорізькому регіоні. «Під час організації добровольчих пожежних команд в громаді робили систему оповіщення. Саме тоді з’явилась ідея не тільки передавати сигнали тривоги, але й корисну інформацію для мешканців. Згодом маленька ідея переросла в FM-радіостанцію,» – розповіла Наталя Селюкова, радник з питань комунікацій Запорізького Центру розвитку місцевого самоврядування.

Тепер – ще перше радіо в Україні, яке з’явилося в об’єднані-територіальні громаді.

Люди з задоволенням віддають перевагу рідним голосам та новинам з сусідньої вулиці, ніж «заполітизованому ТВ», – визнають мешканці. Позитивному прикладу Веселівської ОТГ наслідували в Тернопільській області. Поки на всю Україні тільки 2 громади мають власні FM-станції.

Вибори і телебачення

Скоро парламентські вибори. Що дивитиметься місцеве населення та як голосуватиме під впливом російської пропаганди? Виявляється, у влади є стратегічний план щодо ліквідації інформаційних загроз, хоча реалізувати його в короткі терміни неможливо.  

Е.Гугнін: У нас розроблена карта Запорізької області, де є «білі плями» прийняття сигналу. Ми написали вже не один лист, і не тільки ми. Канали Служби безпеки України розуміють загрози в умовах інформаційної війни з агресором. В ЗОДА є конкретний план пропозицій стосовно того, яким чином маємо позбавитись цих «білих плям». Починаючи з централізованої закупки і роздачі тюнерів, закінчуючи встановленнями нових телевізійних веж, які дозволять цифровому сигналу доходити до всіх територій. Є прорахунки вартості скільки це може коштувати. Розуміємо, якщо програємо інформаційний простір, то це для нас досить плачевно.

План дії розроблений, але вимагає часу і фінансування. Якого зараз не передбачено не в державному, не в місцевих бюджетах. Тому мешканці запорізьких «білих плям» залишаються під інформаційним тиском проросійської пропаганди. Як вони голосуватимуть? – не важко передбачити.

Що з місцевими телеканалами?

До кінця 2019 року в аналогу продовжують працювати місцеві телеканали. В Запоріжжі це «Алекс», «ТВ-5» та «Z». Як запорізькі журналісти працюють та чи подається збалансована інформація?

Е.Гугнін: Багато споживаю інформації, як кожна людина. Мені важко оцінювати, тому що дивлюсь на інформацію з 3-х сторін: як науковець, тому що я політолог, соціолог (розумію, що відбувається і де саме маніпуляції). По-друге, я оцінюю як службовець, посадова особа, тому що маю приймати рішення. По-третє, як пересічний громадянин, який отримує інформацію.

З точки зору науковця, дуже багато інформації, яка подається однобоко, і розумію навіщо це робиться, до чого це йде.

 Як людина, що представляє владу, хочу сказати, що порушень законодавчого характеру не встановлено.

На сьогоднішній момент Запорізька область одна з флагманів переходу на українську мову, на кількість українського продукту. Запорізький регіон – один з тих, хто виконує квотування, яке існує в Україні. Всі телеканали і газети перейшли на державну мову, особливо ТВ. В цьому питанні немає жодної проблеми.

З точки зору звичайної людини. Не вистачає аналітики. Здебільшого літні люди є отримувачами інформації з місцевих телевізійних каналів. Коли наші місцеві канали будуть надавати сучасний продукт, тоді будуть інші категорії дивитися. На сьогоднішній момент там є суто інформація, яка подана як в старі радянські часи: щось побудували, мер приїхав, розрізав або нагримав на когось.

Нагадаємо, власники телеканалу «ТВ-5» – В.Новинський та Р.Ахметов (50%/50%), телеканал «Z» – муніципальне телебачення, на 100% у власності міської ради (під головуванням мера В.Буряка – ставленика заводу «Запоріжсталь», яка у свою чергу належить Р.Ахметову).  Офіційним власником телеканалу «Алекс» є А.Кононенко, але неофіційно ним володіє і впливає на інформаційну політику народний депутат В’ячеслав Богуслаєв.   


Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: